Po II wojnie światowej sprzeciwili się komunistycznej dyktaturze. 1 marca obchodzono w stolicy Wielkopolski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To dzień upamiętniający niepodległościowe podziemie.
W Poznaniu odchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. Po mszy przedstawiciele Miasta i województwa przemaszerowali pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Wówczas, po godzinie 11 rozpoczęto przemówienia upamiętniające osoby, który walczyły o polską niepodległość. Wspólnie zmówiono modlitwę za poległych i odczytano apel pamięci. Wydarzeniu towarzyszyła orkiestra wojskowa. Podczas uroczystości przemówienia wygłosili I wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc i prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu Maciej Wiśniewski. Nie zabrakło delegacji składającej kwiaty.
– Historia jest nauczycielką życia, a gdybyśmy o tym pamiętali, nie musielibyśmy mówić że kołem się toczy – mówił Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu.

fot. wPoznanniu.pl
„Stajemy dziś do uroczystego apelu pamięci, aby złożyć hołd bohaterom, którzy przeciwstawili się sowieckiej okupacji i komunistycznemu reżimowi”
Uczestnicy podkreślali jak ważne jest to, abyśmy pamiętali o historii Polski. 1 marca w szczególności o osobach, które tworzyły Polskie Państwo Podziemne i narażały swoje życie. Podczas uroczystości Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu zapowiedział, że w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na projekt nowego pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych.




fot. wPoznanniu.pl