W Poznaniu będzie bardziej ekologicznie. Miasto wydało na to 13,2 mln zł

Poznański program „Kawka Bis” utworzono, aby wesprzeć wymianę tradycyjnych źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne alternatywy. W tym roku pobił rekord popularności. Miasto przyjęło ponad 850 wniosków od mieszkańców. Zwiększono też budżetu programu na 13,2 mln zł.

Poznań na rzecz ekologicznego ogrzewania

„Kawka Bis” to miejski program dotacyjny w Poznaniu, który wspiera mieszkańców w zastąpieniu tradycyjnych źródeł ogrzewania, takich jak piece węglowe czy drewno, bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na likwidację tych źródeł ciepła i przejście na bardziej przyjazne dla środowiska formy ogrzewania.

W tegorocznej edycji programu Kawka Bis miasto przyjęło rekordowo ponad 850 wniosków od swoich mieszkańców. Pula przeznaczona na dofinansowania wynosiła 12,5 mln zł, ale z uwagi na ogromne zainteresowanie, miasto zdecydowało się przyznać dodatkowe fundusze, aby sfinansować wszystkie wnioski.

hotel dla psów w Poznaniu

Rekordowy udział mieszkańców

Miasto poinformowało, że pomimo początkowej puli pieniędzy (12,5 mln zł), łączna kwota umów przygotowanych w ramach programu Kawka Bis wyniosła ponad 13,2 mln zł. Aby sprostać temu wzrostowi zapotrzebowania, rada miasta zdecydowała o zwiększeniu budżetu programu dotacyjnego.

Pieniądze przyznawane w ramach programu są wypłacane po ukończeniu inwestycji, co stymuluje mieszkańców do przekształcania swojego sposobu ogrzewania. Do tej pory mieszkańcy Poznania zrealizowali 170 umów o łącznej wartości ponad 3 mln zł.

Sukces ekologicznych inwestycji

Dzięki programowi Kawka i Kawka Bis, w latach 2015-2022 z Poznania zniknęło 4 tysiące źródeł ogrzewania na paliwo stałe. Przygotowano 2143 umowy o wartości ponad 27,8 mln zł. To znaczący sukces w zakresie ekologii i walki ze smogiem w mieście.

Mimo że nabór wniosków do programu Kawka Bis zakończono, to mieszkańcy nadal mogą skorzystać z programu „Ciepłe Mieszkanie”, który pozwala na likwidację nieekologicznych źródeł ciepła. Wnioski można składać do 31 marca 2024 roku. Co więcej, dofinansowanie wymiany źródeł ciepła jest dostępne w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Poznański magistrat przypomniał również, że od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z tradycyjnych pieców na paliwo stałe będzie karane. Mieszkańcy mają określony czas na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła na bardziej przyjazne środowisku rozwiązania.

Czytaj też: Czy białko z owadów jest przyszłością żywienia zwierząt?

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl