Decyzja o powstaniu hotelu w byłej synagodze została podjęta już w 2017 roku. Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia inwestycji pod marką Curio Collection by Hilton.
Synagoga znajduje się na rogu ulic Wronieckiej 17 i Stawnej, przy Skwerze Rabina Akivy Egera. Powstała na początku XX wieku. W 1941 roku przebudowano ją na krytą pływalnię dla żołnierzy Wehrmachtu. Jest obecnie jedyną wolno stojącą synagogą w Poznaniu. Do 2011 r. działał tam basen miejski.
Przywrócenie religijnej funkcji tego miejsca nie było możliwe ze względu na małą społeczność żydowską w Poznaniu i wysokie koszty utrzymania. Pierwotnie miało powstać tam Centrum Judaizmu i Dialogu. Przez wiele lat szukano inwestorów i funduszy, aż ostatecznie zadecydowano o stworzeniu 100-pokojowego hotelu, a także Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski oraz Miejsca Sprawiedliwych wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej.
W 2013 r. wydzierżawiono nieruchomość poznańskiej firmie Capital Budownictwo 2. Sieć Hilton podpisała umowę o zarządzanie hotelem pod marką Curio Collection by Hilton. Uzyskano pozwolenie na budowę i rozpoczęto poszukiwanie nabywcy nieruchomości. Przed początkiem pandemii kupiła ją warszawska spółka Omers.
Marka Curio Collection by Hilton zakłada „Starannie wyselekcjonowane, oryginalne i niepowtarzalne hotele o własnym charakterze. Są one częścią tkanki miasta, w którym się znajdują: odzwierciedlają istotę i ducha miejsca lokalizacji”. Poznański hotel miał być pierwszym w Polsce z tej sieci, lecz wyprzedził go krakowski obiekt na Starym Mieście w byłym Hotelu Saskim.
Projekt znajduje się na etapie ostatnich modyfikacji projektowych przed rozpoczęciem budowy. Jest to niezwykle skomplikowany technicznie i architektonicznie wyjątkowy obiekt. Po ukończeniu będzie to najbardziej luksusowy hotel w Poznaniu i jedyny na świecie położony w dawnej świątyni żydowskiej – informuje firma Fortech Consulting, która uczestniczyła we wszystkich etapach przygotowania projektu do realizacji.