W autobusach i tramwajach MPK będzie można kupić bilet za pomocą karty płatniczej

W autobusach i tramwajach poznańskiego MPK będzie można kupić bilet za pomocą karty płatniczej. Ta usługa ma być dostępna w przyszłym roku. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na operatora.

Projekt zakłada, że we wszystkich pojazdach należących zarówno do poznańskiego MPK, jak również do wszystkich przewoźników gminnych, w terminale umożliwiające opłacanie przejazdów za pomocą karty płatniczej. Pasażerowie, którzy nie posiadają biletu okresowego lub karty PEKA, umożliwiającej opłatę za przejazd w taryfie przystankowej z tPortmonetki, będą mogli po wejściu do pojazdu kupić odpowiedni bilet czasowy w specjalnym „biletomacie mobilnym” i opłacić go kartą płatniczą lub działającym w technologii NFC urządzeniem mobilnym (smartfon, smartwatch), do którego podpięto kartę płatniczą. Dostępne do kupienia będą bilety czasowe ZTM: na 15, 45 i 90 minut oraz 24-godzinny.

– Wprowadzenie nowej możliwości dokonywania opłaty za przejazd jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. Zależy nam, żeby pasażerowie chcący korzystać z biletów jednorazowych mogli kupować je w każdym pojeździe przy użyciu karty płatniczej lub telefonu – mówi Jan Gosiewski Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Najkorzystniejszą ofertę na przygotowanie sytemu przygotowała firma Mennica Polska S.A. Umowa ma zostać podpisana przez końcem grudnia br. na okres 5 lat. Wdrożenie systemu płatności mobilnych planowane jest do końca sierpnia 2022r

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl