Urzędomat. Można odebrać dokumenty bez kolejki

Przy Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych na ul. Gronowej w Poznaniu uruchomiony został urzędomat. Pierwsi mieszkańcy odebrali już z niego zamówione wcześniej dowody rejestracyjne.

Poznański urzędomat jest pierwszym w Polsce, który powstał niezależnie od firm posiadających urządzenia paczkowe. Urządzenie działa jednak na podobnej zasadzie jak te, z których można odbierać zamówione przesyłki. 

– Klient podczas składania wniosku ma możliwość wyboru, czy chce odebrać dowód rejestracyjny w okienku, czy z Urzędomatu. Ta druga forma ma tę przewagę, że odbioru można dokonać poza godzinami pracy wydziału. Nie trzeba umawiać się na wizytę, a Urzędomat działa 24h na dobę, 7 dni w tygodniu – informują urzędnicy.

Kiedy gotowy dokument dotrze do urzędu, pracownicy włożą go do Urzędomatu. Mieszkaniec na podany numer telefonu otrzyma SMS z kodem PIN do otwarcia skrytki. Dowód będzie oczekiwał na odbiór 48 godzin. 

Uruchomienie urzędomatu wprowadzono pilotażowo. Jeżeli ta formuła doręczania dokumentów się sprawdzi, niewykluczone że także inne dokumenty urzędowe, będą dostarczane do mieszkańców w ten sposób.

Czytaj także: Ulica Kolejowa. Duże zmiany po przebudowie

Źródło: UMP

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl