Urzędnicy wybrali nowych patronów dla poznańskich ulic i rond

Radni z komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania, pozytywnie zaopiniowali wnioski o nadanie imion ulicom, rondom oraz innym elementom miejskiej infrastruktury. Patronów zyska dziewięć obiektów na mapie miasta.  

Trzech różnych patronów wybrano dla wiaduktu i dwóch rond, które powstały po każdej z jego stron. Mowa o przejeździe ulicą Kurlandzką nad ulicą Bolesława Krzywoustego. Patronem wiaduktu została Jadwiga Szczawińska, działaczka społeczna, która w XIX wieku organizowała między innymi nauczanie dla nieprzyjętych na uniwersytety kobiet. Rondo od strony osiedla Czecha otrzyma imię Królowej Ryksy Elżbiety, jedynej córki Przemysła II. Na drugim końcu wiaduktu znajdzie się tablica z imieniem błogosławionej Natalii Tułasiewicz. Nowa patronka ronda była nauczycielką, która żyła w Poznaniu w Dwudziestoleciu. W czasie II Wojny Światowej została skazana za działalność patriotyczną i konspiracyjną. Zamordowano ją w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück miesiąc przed jego wyzwoleniem. 

Kolejną nazwą na Nowym Mieście będzie nadanie parkowi rataje nazwy park Rataje. Jak się okazuje dotąd ten teren formalnie nie miał takiej nazwy, chociaż poznaniacy od dawne jej używają.  

Skwer przed Szpitalem Miejskim im. Józefa Strusia będzie nosić imię Stanisława i Jana Chrościejowskich. Średniowiecznych lekarzy z Poznania, którzy w znaczący sposób wpłynęli na rozwój medycyny nad Wartą. Jan, który był synem Sebastiana jest autorem pierwszego polskiego podręcznika do pediatrii.  

Stanisław Barańczak znany w Polsce i za granicą poeta, krytyk literacki oraz tłumacz zostanie uhonorowany przez poznaniaków własną ulicą. Droga nazwana od imienia literaty znajduje się na Jeżycach i krzyżuje się z ulicą Kościelną. Skwer, który znajduje się obok przy skrzyżowaniu z ulicą świętego Floriana, będzie nosił nazwę Kazimierza i Włodzimierza Okoniewskich. Starszy z Okoniewskich był założycielem Radia Poznańskiego, jego syn jako ksiądz prowadził działalność antykomunistyczną. 

Karol Hoffman, poznański olimpijczyk, który był autorem radiowej porannej gimnastyki, otrzyma swój skwer na Wildzie. Tablice z nazwiskiem sportowca pojawią się przy ulicy Dolna Wilda obok pływalni POSIR’U. 

Henryk Derwich zostanie patronem skweru przy ulicach Towarowej i Składowej obok parku Marcinkowskiego. Rysownik i satyryk zostanie upamiętniony za swój ponad trzydziestoletni wkład w powstawanie poznańskich mediów , dla których wykonywał karykatury.  

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl