Sąd Okręgowy w Poznaniu podjął decyzję o uchyleniu nieprawomocnego wyroku uniewinniającego ponad 30 osób. Byli oni oskarżeni w związku z protestem w poznańskiej katedrze po kontrowersyjnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Sąd II instancji postanowił umorzyć postępowanie jednej z oskarżonych, natomiast w odniesieniu do pozostałych 31 osób skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd rejonowy. Decyzja ta jest wynikiem apelacji prokuratury, która argumentowała, że zachowanie protestujących nosiło znamiona „złośliwości”.
Sąd Okręgowy w Poznaniu ogłosił decyzję w sprawie ponad 30 osób oskarżonych o przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego podczas protestu w poznańskiej katedrze. Wyrok ten odwołuje wcześniejszą decyzję sądu rejonowego, który w marcu tego roku uniewinnił oskarżonych. Sędzia Justyna Andrzejczak jak podaje PAP uzasadniając decyzję, podkreśliła, że sąd podzielił argumentację prokuratury, wskazując na złośliwość w zachowaniu protestujących.
Uchylenie wyroku
Sąd Okręgowy postanowił umorzyć postępowanie jednej z oskarżonych. W odniesieniu do pozostałych 31 osób podjął decyzję o uchyleniu wyroku sądu pierwszej instancji. Sprawa zostanie przekazana ponownie do sądu rejonowego, który będzie musiał ponownie ocenić zarzuty i dowody przedstawione przez prokuraturę.
Kontrowersje wokół protestu po wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Cała sprawa wiąże się z wydarzeniami z października 2020 roku. Wówczas Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w określonych przypadkach jest niezgodny z polską konstytucją. To orzeczenie wywołało fale protestów w Polsce. W trakcie jednego z takich protestów grupa osób zorganizowała demonstrację w poznańskiej katedrze, co doprowadziło do postawienia zarzutów przez prokuraturę.
Ocena sądu: „powaga i szacunek”
W marcu Sąd Rejonowy Poznań–Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu uniewinnił oskarżonych. Argumentował, że protestujący wyrażali swoje niezadowolenie w sposób poważny i szanujący miejsce, w którym przebywali. Sąd uznał, że transparenty nie podżegały do nienawiści ani nie atakowały religii w sposób obelżywy.
Wydane przez Sąd Okręgowy w Poznaniu orzeczenie jest prawomocne. Decyzja o uchyleniu wyroku uniewinniającego i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania stanowi kolejny rozdział w tej kontrowersyjnej sprawie. Łączy się ona z szeroko zakrojonymi debatami na temat wolności słowa, prawa do protestu, a także granic szacunku wobec miejsc kultu religijnego.
Czytaj też: „Trudny projekt”. Taki będzie budżet Poznania na 2024 rok