Umowa podpisana. Będzie nowa pływalnia

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wykonawcą pływalni przy ul. Taborowej. Nowoczesny obiekt powstanie w sąsiedztwie parku Manitiusa.

Poprzednia pływalnia, z połowy lat 70. XX wieku, została zakwalifikowana do rozbiórki ze względu na zły stan techniczny. Podczas ekspertyzy przeprowadzonej w 2019 roku wykazano znaczne zniszczenia konstrukcji stropów nad piwnicą, więźby dachowej i zawilgocenie ścian. Z kolei z myślą o osobach trenujących sporty walki powstanie zupełnie nowa hala przy Zespole Szkół nr 8. 

– W ciągu kilku najbliższych dni przekażemy wykonawcy plac budowy, więc prace w terenie rozpoczną się w tym miesiącu. W pierwszej kolejności konieczna będzie rozbiórka starej, zamkniętej przed laty pływalni Olimpia i hali sztuk walki. W ich miejscu powstanie nowy obiekt z dwoma basenami, saunami i niezbędnym zapleczem. Podobne pływalnie powstały już na osiedlach Piastowskim i Zwycięstwa – mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Projektanci założyli, że bryła nowej pływalni od strony zachodniej będzie miała przeszkloną ścianę, co wprowadzi do obiektu dużo naturalnego światła. Z kolei od strony wschodniej, frontowej, przewidziano pergole dla roślin pnących. 

Nowa kryta pływalnia będzie mogła być wykorzystywana także m.in. do organizacji lokalnych imprez pływackich i nauki pływania. W budynku zaprojektowano basen o długości 25 m i szerokości 16 m, z którego jednocześnie będzie mogło korzystać nawet 96 osób. Zaplanowano także drugi, rekreacyjny, służący również do nauki pływania. Będzie składał się z dwóch połączonych niecek o wymiarach 5×9 m, mieszczący jednocześnie 30 osób. Powstanie też basen z hydromasażem. Użytkownicy będą mogli korzystać z przebieralni oraz natrysków i sanitariatów, sali rehabilitacji i fitness, zespołu saun, a także pomieszczeń odnowy biologicznej. Zaplanowano również miejsce na małą kawiarnię. Cały obiekt bedzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zakończenie prac zaplanowane jest na 2026 r.

czytaj także: Na to czekali poznaniacy. Podpisano umowę na realizację ważnej inwestycji. Będzie też most

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl