Po dwóch latach przerwy do Gniezna wrócił Marsz Równości. Uczestnicy okazali solidarność z obywatelami Ukrainy.
Według policji w gnieźnieńskim Marszu Równości wzięło udział ok. 350 osób. Część postulatów była związana z osobami, które cierpią przez wojnę w swoim kraju. Niestety sytuacja za naszą wschodnią granicą pokazuje, że czasy spokoju znów są zagrożone. Tak ważne jest by wspierać Ukrainę, by nie dopuścić do działań zbrojnych na większą skalę – mówił Maciej Januchowski, rzecznik prasowy Marszu Równości w Gnieźnie.
Pozostałe postulaty pozostały bez zmian, ponieważ sytuacja osób LGBT+ w Polsce nadal jest trudna.
Nadal nie została wprowadzona równość małżeńska, nadal dochodzi do dyskryminacji osób LGBT+ w przestrzeni publicznej czy miejscach pracy i nadal pozostajemy w tyle z uregulowaniami prawnymi umożliwiającymi korektę płci oraz prawo do uzgodnienia płci. Podobnie jak podczas I Marszu Równości w Gnieźnie podnoszone będą także postulaty dotyczące większej dbałości o prawa osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin oraz zapewnienia im realnej pomocy państwa, a także dostępu do rzetelnej edukacji seksualnej – informowali organizatorzy.
Pierwsza edycja Marszu Równości w Gnieźnie, nazwana „Pierwszą Stolicą Równości” odbyła się w 2019 roku. Organizację na 2 lata przerwano ze względu na pandemię koronawirusa.
Taki był II Marsz Równości w Gnieźnie
❤️🧡💛💚💙💜 pic.twitter.com/3sB0bkDISY— Miłość Nie Wyklucza 🏳️🌈 (@milosc_) May 7, 2022