Ułatwienia wyborcze dla osób z niepełnosprawnościami

Podczas wyborów do parlamentu i referendum przygotowano specjalne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, które zamierzają zagłosować.

Dla osób z niepełnosprawnościami przygotowano wsparcie i dostosowane udogodnienia, które umożliwią im swobodny udział w wyborach.

– Osoby niepełnosprawne, w tym osoby niedowidzące czy niewidome otrzymają nakładki w alfabecie Braille’a. Każda komisja ma je w swoim wyposażeniu. Jeśli jest ona potrzebna, należy jedynie o nią poprosić i natychmiastowo komisja ją udostępni. Prośba, żeby pamiętać, by ją zwrócić, bo wiadomo, że tych nakładek w komisji będą jedna, dwie – poinformował dyrektor Wydziału Spraw Obywatelski poznańskiego urzędu miasta Bartosz Pelczarski.

Wybierając się do lokalu wyborczego, osoba z niepełnosprawnością może liczyć na wsparcie od innej osoby, w tym nawet od niepełnoletniego członka rodziny, na przykład wnuka czy syna. Warto jednak podkreślić, że ta pomoc ma charakter wyłącznie techniczny i nie obejmuje oddawania głosu w imieniu wyborcy z niepełnosprawnością.

Czytaj także: Poznaniacy otrzymają ogromne dofinansowanie na projekt, który wybiorą

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl