Temat przebudowy ul. Kościelnej to jeden z wywołujących największe emocje w mieście, zwłaszcza wśród mieszkańców Jeżyc. Przebudowa wreszcie ma stać się faktem.
Już w 2013 r. zaczęto rozmawiać o tym, jak powinna w przyszłości wyglądać jedna z najważniejszych ulic w tym rejonie. Powstała nawet przygotowana przez studentów architektury koncepcja, ale trafiła do kosza. Okazała się bowiem technicznie niemożliwa do zrealizowania.
– Jeżyce są piękne, ale brakuje tu zieleni – mówi Piotr, który niedawno wprowadził się do położonego nieopodal nowego budynku mieszkalnego przy ul. Stanisława Barańczaka.
– Nowych bloków przybywa, a zieleni prawie wcale – dodaje rozgoryczony.
Po przeszło dekadzie rozmów jest jednak szansa na realizację ambitnych planów. Jeżyccy radni niedawno wybrali wariant wedle którego ma być przygotowany szczegółowy projekt przebudowy ulicy. Wynika z niego, że pojawi się tu woda, nowe drzewa, a nawet pawilon gastronomiczny!
Najpierw z tzw. owalnicy zniknie jednak stacja benzynowa, która teraz dzieli zielony klin na dwa odcinki.
– Orlen wie, że musi opuścić ten teren od końca 2022 r., wierzymy więc, że dotrzyma terminu i faktycznie wiosną opuści ul. Kościelną – mówi Adam Dzionek z Rady Osiedla Jeżyce. Wówczas mieszkańcy będą tankować swoje samochody zaledwie kilkaset metrów dalej np. na stacji przy ul. Żeromskiego.
Jak się dowiadujemy zadaniem właściciela stacji paliw będzie rekultywacja terenu. Ziemia mogła bowiem zostać zanieczyszczony substancjami ropopochodnymi. Jak zauważa sam radny likwidacja stacji przyczyni się prawdopodobnie także do poprawy stanu płynącej przez pobliski Sołacz Bogdanki.
– Trzeba pamiętać, że niegdyś Kościelną w dół, w stronę Sołacza płynęła rzeczka. Woda po deszczu spływa przecież nadal, tyle że pełna zanieczyszczeń i z pewnością nie przyczynia się tym samym do poprawy stanu wody w Bogdance – zauważa radny Adam Dzionek.
Zresztą po przebudowie woda na ul. Kościelnej ponownie będzie cieszyć oczy poznaniaków. Zaplanowano tu bowiem system retencji. Będą to dwa oczka wodne, nad którymi przerzucone zostaną kładki. Pojawią się też nowe nasadzenia. Proponowane są dęby, kasztany i platany. Pieszych z kierunku rynku Jeżyckiego aż niemal do tunelu pod torami kolejowymi na granicy z Sołaczem poprowadzą nowe alejki. W trakcie spaceru będą mogli oni przysiąść, by odpocząć na jednej z ławek lub nawet wypić kawę. W miejscu Orlenu zgodnie z koncepcją powstać ma niewielki pawilon gastronomiczny.
Jeżyccy radni chcą też by było bezpieczniej. Po przebudowie piesi mają mieć możliwość przekraczania przecinającej zielony klin ul. Jeżyckiej specjalnym wyniesionym przejściem. Kiedy to wszystko?
– Liczymy, że w przyszłorocznym budżecie Miasta uda się zmieścić wydatki związane z przebudową Kościelnej. Jak jeżyccy radni będziemy tego pilnować – podsumowuje Adam Dzionek z Rady Osiedla Jeżyce.