Opiekę nad Muzeum Powstania Wielkopolskiego przejmuje Marszałek Województwa a Miasto Poznań będzie nadzorować budowę Filharmonii Poznańskiej.
Wbrew zapowiedziom prezydenta Andrzeja Dudy, Muzeum Powstanie Wielkopolskiego nie zostanie w pełni sfinansowane przez państwo. 60% to największe wsparcie, jakie Poznań może otrzymać na budowę od rządu. Rozmowy na ten temat zakończyły się w poniedziałek. Po tej informacji Marszałek Województwa i Prezydent Poznania podjęli decyzje, że resztę potrzebnych pieniędzy zorganizuje nie miasto, a województwo. W zamian za to, Miasto Poznań zajmie się finansowaniem budowy Filharmonii Poznańskiej, która powstanie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Władze Poznania postarają się o dofinansowanie w wysokości 70% kosztu inwestycji od Unii Europejskiej.
“Wszystko jest już gotowe do rozpoczęcia inwestycji, mamy pozwolenie na budowę. Nadszedł moment, w którym można przejść do realizacji. Zaproponowałem prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi, żebyśmy zamienili się instytucjami w taki sposób, żeby województwo objęło nadzór nad Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologicznym, a samorząd miasta przejął nadzór nad Filharmonią Poznańską. Wynika to z analizy funkcjonowania tych instytucji. Usłyszeliśmy ze strony rządowej już ostatni głos. Nie możemy się spodziewać już większego wsparcia. 60% to największe wsparcie, jakie możemy otrzymać. – mówi Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak.
Marszałek podkreślił, że żadna ze stron nie straci na tej wymianie. Żeby zamiana doszła do skutku, potrzebne są teraz uchwały sejmiku województwa i rady miasta.
Budżety tych instytucji idealnie pasują do wymiany. To niemal identyczna kwota dotacji podmiotowej. Co ważne, dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski ta wymiana nie będzie miała znaczenia. Stworzymy teraz zespół roboczy, przekażemy te ustalenia radnym – mówi wiceprezydent Jędrzej Solarski.
Na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego Miasto Poznań wydało już ponad 6 mln złotych.
Propozycja marszałka wydała mi się spójna i logiczna. Pan marszałek od lat organizuje obchody rocznicy wybuchu powstania. To bardzo pasuje do Muzeum Powstania Wielkopolskiego. My na pewno będziemy współpracować przy tej budowie. Zabezpieczyliśmy już teren pod budowę. A miasto Poznań z kolei powinno mieć taki obiekt jak filharmonia – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma zostać zbudowane na tyłach lodowiska Bogdanka niedaleko Wzgórza św. Wojciecha, pomnika Armii Poznań i Cytadeli. Koszt budowy szacowany jest na 300 mln zł.