UAM – uczelnią badawczą

Nawet 345 mln zł przez najbliższe siedem lat otrzyma Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który otrzymał status uczelni badawczej. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie naukowców i ich badań. 

Pod koniec października Ministerstwo Nauki ogłosiło listę 10 uczelni, które zdobyły nagrodę w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Jedyną poznańską uczelnią, która została wyróżniona, jest UAM. Nagroda to blisko 345 milionów złotych i status uczelni badawczej. Uczelnia przeznaczy te środki m.in. na stworzenie systemowego wsparcia dla najlepszych naukowców i zespołów badawczych, a także narzędzia wsparcia w aplikowaniu w międzynarodowych konkursach grantowych.

– Konkurs pozwolił na wyłonienie grupy uczelni, które – realizując swoje śmiałe programy reform – będą dążyć do osiągnięcia statusu uczelni badawczej. Nie bez przyczyny mówię o „dążeniu” – chyba wszyscy się tu zgodzimy, że obecnie czołowe polskie uczelnie dopiero do tego miana aspirują. Natomiast, głęboko w to wierzę, w perspektywie najbliższych 7 lat, może dekady, pojawią się w Polsce rozpoznawalne w świecie uniwersytety badawcze, które będą skutecznie konkurować o największe talenty z najlepszymi uczelniami europejskimi – mówi Jarosław Gowin minister nauki i szkolnictwa wyższego.

– Uczelnia badawcza to nie tylko zaszczytny tytuł, lecz przede wszystkim szereg wyzwań i zobowiązań oraz dodatkowe środki finansowe na realizację zadań, wyraźnie zorientowanych na rozwój badań naukowych oraz ich umiędzynarodowienie – mówił prorektor UAM, prof. Ryszard Naskręcki.

Obok UAM status uczelni badawczej ma jeszcze dziewięć innych jednostek naukowych w kraju, m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Gdańska.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl