Tylko jeden naród w Europie pracuje więcej niż Polacy. W Poznaniu znaleziono na to sposób

Badania przeprowadzone przez Preply na podstawie danych Eurostatu ujawniły, że Polacy znajdują się na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem długości tygodnia pracy. Średnio Polacy spędzają w pracy 40,5 godzin tygodniowo, ustępując tylko Grekom.

Analiza pokazała, że w 2022 roku przeciętna długość tygodnia pracy osób w wieku 20-64 lat w UE wynosiła 37,5 godziny. Na całym świecie wynosiła ona 34,2 godziny. Porównanie danych między krajami UE wskazuje, że Polacy pracują dłużej niż średnia unijna. Zajęliśmy drugie miejsce. Nad nami pod tym względem są tylko Grecy.

Polacy trzy lata temu przepracowali 1848 godzin rocznie. Dla porównania nasi sąsiedzi z zachodniej granicy –Niemcy spędzili w tym samym okresie 1574 godziny. Najdłuższy tydzień pracy jest w Grecji (41 godzin), w Polsce (40,4 godzin), Rumunii i Bułgarii (40,2 godzin). Najmniej godzin w pracy w ciągu tygodnia pracują Holendrzy (33,2), Niemcy (35,3) i Duńczycy (35,4).

Z tego powodu nie dziwi, że część firm w Polsce zaczyna rozważać skrócenie czasu pracy. Dotąd największe testy z wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy przeprowadzono w Wielkiej Brytanii. 92 proc. pracodawców kontynuuje eksperyment, a 30 proc. postanowiło na stałe wprowadzić krótszy tydzień pracy.

Podobną decyzję w Poznaniu podjął Herbapol. Skrócenie tygodnia pracy ma wpływać korzystnie na pracowników. Jednak wstępne badania prowadzone w Europie wymagają jeszcze dogłębnych analiz i badań, które uwzględnią specyfikę rynku pracy. Z danych udostępnionych przez firmy, które skróciły czas pracy, wynika, że 71 proc. pracowników odczuwa mniejsze wypalenie zawodowe, poprawę samopoczucia i zdrowia fizycznego. Zmniejszyć się też miała liczba branych dni chorobowych, a także spadła liczba pracowników zmieniających pracę.

Krótszy tydzień pracy planem nowego rządu?

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała przeprowadzenie analizy efektywności pracy w Polsce w relacji do liczby godzin przepracowanych przez pracownika w tygodniu.

Wzrastające zainteresowanie skróceniem tygodnia pracy ze strony pracowników oraz plany wdrożenia takiego systemu przez pracodawców sugerują w przyszłości ewolucję w podejściu do czasu pracy i równowagi między życiem zawodowym a osobistym.

Opublikowany niedawno raport pt. „Barometr polskiego rynku pracy” Personnel Service pokazał, że 28 proc. pracowników chciałoby przejść na 4-dniowy tydzień pracy. W tym, co dziesiąty pracodawca planuje wdrożyć taki system. Jednakże, opinie na temat wprowadzenia takich zmian są podzielone. Niektóre firmy, jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, obawiają się, że przejście na krótszy tydzień pracy byłoby niemożliwe ze względu na specyfikę ich branży.

Czytaj też: Mateusz Morawiecki specjalnie nie dawał pieniędzy samorządom? Ucierpieć miał Poznań

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl