Tyle osób mieszka w koczowisku przy ul. Lechickiej. Miasto pomoże ich dzieciom

Poznań uruchomił innowacyjny program „Rzemieślnicze wtorki” skierowany do romskich uczniów z rodzin rumuńskich, którzy uczęszczają do poznańskich szkół podstawowych. Poprzez warsztaty z rzemieślnikami, uczestnicy mają szansę poznać różne zawody, zdobyć praktyczne umiejętności i rozwinąć zainteresowania w alternatywny sposób.

Program „Rzemieślnicze wtorki” to odpowiedź na wyzwania adaptacyjne i językowe, z jakimi mierzą się rodziny romskie pochodzenia rumuńskiego zamieszkujące Poznań. Trudna sytuacja ekonomiczna i społeczna rodzin wynika często z barier językowych oraz ograniczonego dostępu do tradycyjnego systemu edukacji. Skutkuje to niskim poziomem uczestnictwa dzieci romskich w szkołach, co z kolei ogranicza ich możliwości zdobycia zawodu i samodzielności w dorosłym życiu.

W Poznaniu, w koczowisku przy ul. Lechickiej, mieszka obecnie około 70 dorosłych Romów i 37 dzieci. W szkołach uczy się 19 z nich. Program ma pomóc w ich adaptacji oraz integracji ze społecznością.

W projekcie uczestniczy 15 uczniów z dwóch poznańskich szkół – SP nr 26 i SP nr 48. Dzieci biorą udział w warsztatach, które prowadzą rzemieślnicy z siedmiu lokalnych pracowni. Wśród nich znalazły się m.in. Studio Ali Berg, Cuda Dzbanki oraz Dr Shoes. W trakcie zajęć uczniowie mogą poznać tajniki takich zawodów jak cukiernik, szewc, stolarz, fotograf, czy rzemieślnik artystyczny. Każda z grup weźmie udział w 11 warsztatach, z których większość odbywa się bezpośrednio w pracowniach, umożliwiając dzieciom obserwację pracy w naturalnym środowisku.

Warsztaty mają na celu pokazanie dzieciom, że trudności w systemie edukacji nie muszą stanowić przeszkody w rozwoju zawodowym. Program czerpie inspiracje z innych krajów, gdzie podobne działania umożliwiły osobom z grup wykluczonych społecznie rozwój zawodowy w branżach rzemieślniczych.

Projekt „Rzemieślnicze wtorki” jest powiązany z funkcjonującym od 2017 roku programem „Zaułek rzemiosła”, który promuje rzemiosła unikatowe jako ścieżkę zawodową w Poznaniu. Program skupia obecnie ponad 40 pracowni rzemieślniczych, oferując wsparcie w postaci preferencyjnych warunków wynajmu, szkoleń oraz promocji. Dzięki inicjatywie, rzemieślnicy mogą lepiej docierać do młodego pokolenia, przekazując swoje umiejętności i pasję do zawodu.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Poznań stolicą rasowych psów. Pojawią się bardzo rzadkie rasy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl