Festiwal Poznań Art Week powraca do początku swoich działalności, czyli do prezentacji zjawisk kulturalnych w dziedzinie sztuk wizualnych w Poznaniu. Tym razem skupienie nie będzie dotyczyć tylko artystów i ich twórczości, lecz również osób aktywnie kształtujących kulturalny krajobraz miasta – Animatorów Kultury. Współpracujące instytucje partnerskie – galerie, muzea i niezależne przestrzenie – zostały zaproszone do wspólnego tworzenia programu, który będzie prezentowany między 1 a 18 czerwca.
Poznań Art Week 2023
Dla szerokiej publiczności, której udział w planowanych wydarzeniach jest bezpłatny, jest to doskonała okazja do zanurzenia się w różnorodnej i bogatej kulturze regionu, poznania lokalnych artystów oraz odkrycia nieznanych dotąd miejsc lub odwiedzenia tych, które są dobrze znane i lubiane.
W trakcie 7. edycji Poznań Art Week zaplanowano wiele wydarzeń, takich jak wystawy sztuki, spotkania z artystami, kuratorskie oprowadzania i wykłady. Osoby zainteresowane udziałem w programie mogą swobodnie dostosować swoją trasę zwiedzania, korzystając z harmonogramu i mapy festiwalowej.
Jak wyjaśnia prof. Mateusz M. Bieczyński w swoim tekście kuratorskim „Lokalność” to motyw przewodni tegorocznego Art Weeka. Nie odnosi się tylko do tożsamości sztuki i kultury Poznania. Choć zwykle kojarzy się z czymś ograniczonym do określonego obszaru lub miejsca, to współcześnie ma znaczenie szersze. Jest to kompleks oddziaływań kulturowych manifestujących się w danym miejscu. „Lokalność” oznacza również „dostępność”.
Dotyczy tego, co jest w zasięgu ręki. W globalnym świecie nasza lokalna perspektywa nie jest kształtowana wyłącznie przez to, co dzieje się bezpośrednio wokół nas. Wręcz przeciwnie, wiele współczesnych procesów o globalnym zasięgu, takich jak pandemia, wojna w Ukrainie czy kryzys finansowy, zdaje się potwierdzać „Efekt motyla”. Nawet drobna i odległa zmiana może wywołać nieoczekiwane i lawinowe skutki w wielu miejscach jednocześnie. Dlatego też wiele wydarzeń festiwalowych będzie tłumaczonych na język ukraiński i udostępnianych online.
– Poznań Art Week 2023 „Lokalnie” to 7. edycja festiwalu. Impreza powraca w formacie realizowanym w przestrzeni rzeczywistej po trzyletniej przerwie wywołanej pandemią koronawirusa, gdy w poprzednich 3 edycjach działania kulturalne były realizowane w sieci lub w formacie mieszanym. Z tej okazji zasadniczy akcent został położony na to co bliskie i bezpośrednio dostępne – na działania w formacie lokalnym. Partnerzy Art Weeka zostali zaproszeni do budowania wspólnego programu kulturalnego, który jak zwykle jest w większości oferowany Poznaniakom nieodpłatnie. Zapraszam szanowną publiczność do odkrywania lokalnych miejsc dla kultury i sztuki – informuje prof. Mateusz M. Bieczyński.
Wydarzenia lokalne, ale o charakterze międzynarodowym
Przekonanie, że otwartość, dostępność i widoczność organizowanych wydarzeń są kluczowe dla kultury i sztuki, towarzyszy Poznańskiemu Tygodniowi Sztuki od samego początku. Jest to istotne dla twórców i animatorów kultury, ponieważ ich praca ma na celu dotarcie do jak największej liczby odbiorców, inspirowanie ich i kształtowanie ich kulturowej wrażliwości.
Dla animatorów kultury widoczność ma także znaczenie w budowaniu reputacji i nawiązywaniu partnerstw do kolejnych projektów. Dlatego w tym roku istotną częścią programu będą prezentacje osób współkształtujących program partnerów festiwalu, które będą publikowane jako rozmowy audio wraz z opisem w CZYTELNI Art Weeka.
W programie Poznańskiego Tygodnia Sztuki 2023 nie zabraknie także wydarzeń o charakterze międzynarodowym. Okazją jest przypadający w 2023 roku jubileusz 30-lecia umowy partnerskiej między Poznaniem a chińskim Shenzhen. To otwiera Art Week na pojęcie „globalnej lokalności” i zachęca do eksploracji sytuacji, w której globalizacja i powszechność kultury prowadzą do zacierania różnic między kulturami, ale jednocześnie lokalne konteksty i tradycje są nadal istotne dla tożsamości i wyrazu artystycznego.
Poznań Art Week. Program
Rozpoczęcie tygodnia sztuki nastąpi 1 czerwca o godz. 17 w Galerii CuratorsLAB, gdzie odbędzie się otwarcie wystawy „Uroczysta minuta”. Prezentuje ona prace studentów grafiki. W tym samym dniu o godz. 18 w Starym Browarze (Słodownia +1) odbędzie się otwarcie wystawy Grzegorza Marszałka pt. „Uwielbiam przypadek i go wykorzystuję”. Artysta obchodzi 50-lecie pracy twórczej.
2 czerwca będzie obfitować w wiele interesujących wydarzeń. O godz. 18 w Dużej Scenie UAP odbędzie się otwarcie wystawy „Budowanie ogrodu wokół płonącego domu”. O godz. 19 w Galerii Śluza / Brama Poznania zostanie otwarta wystawa zbiorowa pt. „Syntezy”. Również o godz. 19 w Robię tylko to co lubię odbędzie się otwarcie wystawy Jurka Sadowskiego pt. „Na obraz”. Tego samego dnia o godz. 19 w Rodriguez Gallery zaplanowano finisaż wystawy „HOW THE RULER IS MADE” oraz Artist Talk, podczas którego Agnieszka Grodzińska porozmawia z Romualdem Demidenko.
Muzea, galerie – miejsce spotkań w obrębie sztuki
Kolejny dzień, 3 czerwca, rozpocznie się od wykładu Kenya Hary na temat japońskiego projektowania graficznego. Spotkanie o godz. 10.30 w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W tym samym miejscu o godz. 13 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zwierzę przede mną”.
4 czerwca cały dzień będzie poświęcony tanecznemu wydarzeniu Contestporary Final 2023 w Pawilonie na ulicy Ewangelickiej 1. W tym samym dniu o godz. 11 odbędzie się wykład gościnny dr. Doroty Łagodzkiej towarzyszący wystawie „Zwierzę przede mną” w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Również tego dnia o godz. 12 Szymon Brodziak poprowadzi autorskie oprowadzanie po wystawie w Brodziak Gallery. Od godziny 14 do 17 odbędą się warsztaty z malowania na wodzie w Akademii TONDO na Placu Wiosny Ludów. Natomiast od godziny 16 do 20 będzie można uczestniczyć w otwarciu zbiorowej wystawy „Motyw płotu w sztuce polskiej” przy ulicy Wołyńskiej 9. Wieczorem, o godz. 20.30, odsłonięty zostanie projekt Izabelli Gustowskiej pt. „…siała baba mak…” w ABC Gallery / Poznań Visual Park, gdzie wystąpi również chór Podgłosy pod dyrekcją Joanny Sykulskiej.
Wystawy i spotkania autorskie
6 czerwca o godz. 18 w OnArte odbędzie się otwarcie wystawy Anny Marczak-Gut zatytułowanej „In light we trust”. Tego samego dnia o godz. 18 w Miejskiej Galerii Arsenał zostanie otwarta wystawa „Anatomia polityczna” autorstwa Vlada Ralko i Volodymyra Budnikova. Ponadto, od godziny 16 do 19 w MAD Art Gallery będzie można zapoznać się z twórczością Macieja Przybylskiego. 7 czerwca o godz. 19 w Molski Gallery odbędzie się otwarcie wystawy „Wspólność. Gieraga/Madera – czyli powinowactwa”.
W dniu 10 czerwca o godz. 18 Duża Scena UAP organizuje spotkanie pod nazwą „POZqeer – spotkanie o bezpiecznej przestrzeni”. Tego samego dnia w MAD Art Gallery odbędzie się Artist Talk z udziałem Kacpra Pietrzaka.
12 czerwca odbędzie się prezentacja techniki solarigrafii Piotra Szudry w MAD Art Gallery. A 13 czerwca o godz. 18.30 w MAD Art Gallery odbędzie się artist talk Kamili Kobierzyńskiej, którą poprowadzony przez Julię Stachurę.
14 czerwca o godz. 10.15 w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbędzie się wydarzenie „Z Maluchem w Muzeum” na wystawie „Zwierzę przede mną”. Tego samego dnia w Pawilonie odbędzie się performans „Primal Rituals” autorstwa Anny Kokocińskiej, Marka Posia i Aleksandry Słyż. W MAD Art Gallery będzie można uczestniczyć w artist talku Anny Myszkowiak.
Sztuka i kultura przez tydzień w Poznaniu
15 czerwca o godz. 11 w Collegium da Vinci CDV odbędą się wykłady Xaviera Bermudeza na temat historii Biennale Plakatu w Meksyku oraz o godz. 12 Klausa Welpa pod tytułem „Projektowanie graficzne w służbie społecznego aktywizmu”. Tego samego dnia o godz. 20 odbędzie się spotkanie plenerowe dotyczące nieużytków z Olgą Łojewską. W Pawilonie odbędą się także projekcje filmowe. O godz. 19 „Alfa. Wenus w najkach” w reż. André Antônio oraz o godz. 20 koncert Jessiki Moss.
16 czerwca w MAD Art Gallery odbędzie się prezentacja twórczości Katarzyny Strzykalskiej.
17 czerwca o godz. 12 odbędzie się wykład gościnny pt. „Współodczuwanie i współczucie – o zwierzętach i Wspólnocie” w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Tego samego dnia o godz. 18 odbędzie się finisaż wystawy Klausa Welpa pt. „Political Design Activism” w Galerii Centrala. Ponadto w MAD Art Gallery będzie można zapoznać się z twórczością Marii i Vadima Lipowskich.
18 czerwca o godz. 13 odbędzie się kolejne oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zwierzę przede mną” w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
To tylko niektóre z wydarzeń kulturalnych, które odbędą się podczas Poznań Art Week. Większość z nich jest bezpłatna. Płatne są wydarzenia w Muzeum Narodowym w Poznaniu (bilet normalny w cenie 10 zł, ulgowy w cenie 6 zł). Bogatą ofertę wystaw, wykładów i spotkań artystycznych sprawdzić można na oficjalnej stronie: www.poznanartweek.com.
Czytaj też: Największy europejski festiwal tego typu w Poznaniu. Koncerty za darmo