Na dziś w Poznaniu, ale nie tylko, prognozowana jest temperatura powyżej 30 st. C. W związku z tym w lasach utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB prognozuje i ostrzega. W sobotę w lasach na przeważającej części kraju utrzymywać się będzie ekstremalne zagrożenie pożarowe.
Tylko w tym roku strażacy odnotowali już 4 335 pożarów lasów. To aż o ponad 300 pożarów lasów więcej w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku.
Niestety pod tym względem województwo wielkopolskie znajduje się w czołówce. Najwięcej pożarów wybuchło w województwie mazowieckim – 1397, łódzkim – 457, dolnośląskim – 286 oraz właśnie wielkopolskim – 285.
Tyko w ciągu pierwszych pięciu dni września odnotowano już ponad 270 pożarów lasów. Najwięcej było ich w mazowieckiem – 63, województwie łódzkim – 31, śląskim 27, lubelskim 20, świętokrzyskim 18 oraz podkarpackim 15.
Tego nie rób w lesie
Strażacy apelują o ostrożność i o stosowanie się do prostych zasad. Powodem powstawania pożarów lasów jest niemal zawsze człowiek. Odpowiada on aż za 90 proc. zaprószeń ognia w lasach.
W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi;
W parkach narodowych można poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak trzeba dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu. Niekiedy strażacy wprowadzają bowiem zakazy wstępu do lasu.
Taką mapę można znaleźć tutaj.
fot. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej