Europejskie Targi Nauki po raz pierwszy odbędą się w Poznaniu. W tej sprawie list intencyjny w poniedziałek, 16 grudnia podpisali Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek i Rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska oraz Prezes Zarządu Grupy MTP Tomasz Kobierski.
Ta nowa impreza, która również wpisać ma się w Polską prezydencję w Unii Europejskiej rozpocznie się już 3 czerwca 2025 r. Potrwa przez trzy dni. Europejskie Targi Nauki towarzyszyć będą największym targom przemysłowym ITM Industry Europe. Chodzi bowiem o to, by najpoważniejsi przedstawiciele biznesu mieli szansę w jednym miejscu poznać dorobek naukowych najwybitniejszych instytucji badawczych.
– Bardzo się cieszę, że teren Targów będzie po raz kolejny miejscem, gdzie nauka spotka się z biznesem i przy tej okazji będziemy też edukować następne pokolenia polskiego biznesu i polskiej nauki, dawać przede wszystkim możliwość wymiany kontaktów, wymiany wiedzy o prowadzonych projektach, a może i w przyszłości damy szansę na ich wspólny sukces biznesowy – powitał gości Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.
fot. wPoznaniu.pl
– Bardzo się cieszę, że wybór padł na Poznań. Miasto akademickie, miasto najwiekszych targów w tej części Europy – dodał Kobierski. Chwilę później o tym, jak ważna idea przyświecała pomysłowi powołania nowych targów, mówił minister Wieczorek.
Europejskie Targi Nauki otworzą polskie uczelnie na biznes
– Polska nauka musi komercjalizować – te często – wspaniałe pomysły polskich naukowców, badaczy. Musimy bliżej współpracować z przemysłem po to, aby te efekty pracy polskich instytutów badawczych, naukowych, uczelni, mogły być wykorzystywane w praktyce – mówił podczas uroczystego podpisania listu intencyjnego minister Dariusz Wieczorek. Zaznaczył, że do tej pory w Polsce nie mieliśmy tej rangi imprezy, która pomoże biznesowi poznać osiągnięcia polskiej nauki.
– Cieszę się, że będziemy mogli jako Uniwersytet uczestniczyć w organizacji Europejskich Targów Nauki – mówiła Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska.
– Organizowaliśmy na terenie targów, już kilka kongresów naukowych i wszystkie zakończyły się ogromnym sukcesem. Targi Poznańskie i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to takie dwie marki naszego miasta. Im bliższa jest współpraca między nami, tym większy pożytek dla wszystkich – podsumowała Kaniewska.
Impreza ma przyciągnąć do Poznania najbardziej uznanych ludzi świata nauki oraz biznesu. Kto więc pojawi się na Targach już w czerwcu?
– Nie chcemy na razie zdradzać tajemnic. Na ten temat wspólnie z prezesem Targów jeszcze dyskutujemy. Będą to z pewnością ludzie ze świata nauki i to nie tylko polskiego – zaznaczył minister Wieczorek.
– Z naszej strony chcielibyśmy połączyć Targi z posiedzeniem plenarnym plenarnym KRASP-u (red. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich), co będzie oznaczało, że przyjadą do Poznania rektorzy wszystkich uczelni akademickich Polski – dodała rektor UAM.
fot. wPoznaniu.pl