Od soboty, 28 września, rusza druga odsłona wystawy w Centrum Nauki Wyobraźnia. Tym razem będzie można zwiedzić takie ścieżki tematyczne jak: „Labirynt ewolucji”, „Bujanie w odbiciach”, „Misja Kosmos” oraz „Dziecięca Wyobraźnia”.
Pierwsza edycja wystawy cieszyła się ogromną popularnością. W ciągu 10 miesięcy odwiedziło ją ponad 30 tys. osób. Dlatego Międzynarodowe Targi Poznańskie we współpracy z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym postanowiły zorganizować kolejną edycję wydarzenia.
– Widzimy duże zainteresowanie projektem. Wystawa w Centrum Nauki Wyobraźnia jest nie tylko miejscem, w którym dzieci i młodzież mogą zdobyć wiedzę. Wielokrotnie widzieliśmy, jak przychodzą do nas całe rodziny i wspólnie fascynują się wykonywaniem doświadczeń fizycznych. Chcieliśmy więc dać im tę możliwość raz jeszcze – mówi Łukasz Wołonkiewicz, dyrektor grupy produktów na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Zupełnie nowe ścieżki
Wystawa składa się z czterech zupełnie nowych ścieżek tematycznych:
- Bujanie w odbiciach – na tej ścieżce można poznać w fascynujący świat optyki i dowiedzieć się, jak działa światło, jak powstają odbicia, a także jak nasze oczy w rzeczywistości widzą świat.
- Misja kosmos – tutaj usłyszeć, jak brzmi Słońce, Merkury, Wenus i inne planety oraz zanurzyć się w dźwięk kosmosu. Dzięki okularom VR wyruszyć można na kosmiczny spacer.
- Labirynt Ewolucji – na tej ścieżce można odkryć świat przyrody i historię życia na Ziemi! Prezentowane są niezwykłe eksponaty przyrodnicze, które odkryją tajemnice ewolucji.
- Dziecięca Wyobraźnia – to strefa nauki i zabawy dla najmłodszych. Ta ścieżka dedykowana jest dzieciom. Nauka spotyka się tu z zabawą, podczas której najmłodsi mogą rozwijać swoją wyobraźnię.
Jak zaznacza Wołonkiewicz, wśród eksponatów znajdą się także te, które podczas poprzedniej edycji cieszyły się największą popularnością wśród odwiedzających. Jednak blisko 70 proc. wystawy to całkowicie nowe obiekty. Wśród nowości znalazło się m.in. planetarium.
Nauka poprzez zabawę
Centrum Nauki Wyobraźnia przyświeca idea realizacji koncepcji citizen science, czyli forma nauki obywatelskiej. Dzięki przedstawianiu dzieciom i młodzieży nauki w interesujący sposób można zainteresować je wieloma dziedzinami.
– Ogromną wartością dodaną naszej wystawy są edukatorzy. Dbamy o to, by odpowiednio wykształcone osoby mogły opowiedzieć zwiedzającym o danym doświadczeniu czy eksponacie. Wystawa jest zaprojektowana tak, by mogli skorzystać z niej zarówno uczniowie podczas wycieczek szkolnych, jak i całe rodziny, które zechcą nas odwiedzić. Chcemy tą wystawą nie tylko edukować, ale i łączyć pokolenia – mówi Marcin Śmiglak z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Darmowe wejściówki dla czytelników wPoznaniu.pl
Pierwszych 5 osób, które wyślą do nas maila na adres kontakt@wpoznaniu.pl, o tytule WYOBRAŹNIA, otrzyma od nas pojedynczą wejściówkę na jeden dzień interaktywnej wystawy. Decyduje kolejność wiadomości – kto pierwszy, ten lepszy.
Zobaczcie zdjęcia z otwarcia nowych ścieżek tematycznych!
Czytaj także: Kompromitacja Lecha Poznań. Internet wrze. Memy i wypowiedzi pomeczowe