Tu dzieci mogą liczyć na pomoc. Bardzo ważna inicjatywa

Centrum Pomocy Dzieciom otwarto w Poznaniu. To miejsce, w którym dzieci mogą opowiedzieć swoje najtrudniejsze historie. Wysłuchają ich psychologowie, terapeuci czy prawnicy.

Centrum powołano właśnie po to, by wspierać dzieci, które przeżywają traumy związane z przemocą. Tu młodzi ludzie, ale i ich rodzice mogliby pod jednym dachem otrzymać pomoc.

– To nie tylko punkt pomocy dzieciom, to przede wszystkim miejsce, które pomoże im odzyskać nadzieję i utracone zaufanie do dorosłych – mówi Agata Sobczyk, wojewoda wielkopolska. – Zapewnia najskuteczniejszą, bo skoordynowaną i zsieciowaną pomoc – wyjaśnia wojewoda.

Barnhaus czyli dom dziecka

Placówka będzie działać w oparciu o wypracowany model działania. To tzw. model Barnahus rekomendowany przez Komisję Europejską oraz międzynarodowe organizacje. Nazwa pochodzi z języka islandzkiego i oznacza „dom dziecka”. W modelu tym chodzi o to, by udzielać najmłodszym skoordynowanej i skutecznej pomocy, np. podczas postępowań karnych. Celem wsparcia jest zmniejszanie społecznych i psychicznych konsekwencji przemocy.

fot. UM Poznania

Z myślą o takim właśnie działaniu zaprojektowano samą placówkę. Jest w nim m.in. specjalny pokój, w którym dzieci w przyjazny dla nich sposób będą mogły być przesłuchiwane przez sąd. Wszystko by zmniejszyć ich stres.

Centrum działać będzie przez pięć dni w tygodniu. Z dyżurującą osobą można też kontaktować się telefonicznie. Młodzi ludzie w jednym miejscu otrzymają pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną, pedagogiczną, prawną, mediacyjną, socjalną, a nawet medyczną.

Z myślą o „ustawie Kamilka”

Poznańskie Centrum Pomocy dzieciom zajmie się także działalnością edukacyjną. Prowadzone będą tu warsztaty dla osób pracujących z dziećmi czy spotkania interdyscyplinarne i edukacyjne

– Dziękujemy za to wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. Nie byłoby Centrum bez waszego profesjonalizmu i zaangażowania. Życzę wam i wszystkim dzieciom, których zawiedli dorośli, byście ponownie mogli dawać im nadzieję – mówiła podczas otwarcia Centrum Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Na realizację projektu i uruchomienie Centrum Pomocy Dzieciom Miasto Poznań w roku 2024 przeznaczyło 150 000 zł.

Miasto Poznań od wielu lat współpracuje z Fundacją Dziecko w Centrum. Wspiera ona poznańskie rodziny, placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz jednostki miejskie i organizacje pozarządowe w tworzeniu Standardów Ochrony Dzieci. Konieczność ich opracowania została wprowadzona ustawą o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym – tzw. „ustawą Kamilka”.

Jak wynika z badań czworo na pięcioro młodych ludzi w Polsce doświadczyło jakiejś formy przemocy. Jedno na czworo ma za sobą doświadczenia z co najmniej trzema rodzajami przemocy lub zaniedbania. Najczęściej dzieci doświadczają przemocy ze strony rówieśników (66 proc.), bliskich dorosłych (32 proc.). Aż 26 proc. doświadczyło też wykorzystania seksualnego bez kontaktu fizycznego.

Centrum Pomocy Dzieciom działa przy ul. Sielskiej 8 w Poznaniu. Wszelkich informacji konsultanci udzielają pod numerem telefonu 888-08-05-08.

fot. UM Poznania

Czytaj też: Nocny wypadek na drodze S5. Kierowca zasłabł za kierownicą

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl