Teren przy ul. Gdańskiej w Poznaniu od lat nie cieszył oka. Bardzo często na nieużytku nielegalnie parkowali samochodami okoliczni mieszkańcy. W lutym zakończyły się pięcioletnie prace związane z jego tymczasowym zagospodarowaniem. Teraz znajduje się tam skwer z łąką kwietną dla owadów.
Za prace odpowiada Rada Osiedla Ostrów Tumski – Śródka – Zawady – Komandoria i Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Podjęto się uporządkowania terenu i poprawy wizerunku tej historycznej przestrzeni zlokalizowanej w sąsiedztwie Ostrowa Tumskiego i Bramy Poznania. Prace trwały od 2019 roku.
We współpracy z Aquanet Retencja udało się rozszerzyć zamierzenia miasta dotyczące zagospodarowania tego terenu zielenią. Dodano rozwiązania związane z małą retencją. Założeniem projektowym od początku było odzyskanie zdegradowanego terenu zielonego. Jako motyw przewodni wybrano lokalną retencję wody oraz ochronę bioróżnorodności.
W środkowej części terenu utworzono ogród deszczowy w gruncie, natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie budynku wielorodzinnego ogród deszczowy w pojemnikach. Utworzone na tym terenie ścieżki powstały z nawierzchni mineralnej, przepuszczalnej dla wody.
– Całość uzupełniono o łąkę kwietną z domkami dla owadów oraz rabaty bylinowe złożone m.in. z szałwii, kocimięty, liliowców, bergenii, rozchodników i traw ozdobnych. Obszar został wydzielony żywopłotami z irgi błyszczącej nawiązującymi do istniejących w terenie, ozdobnymi krzewami liściastymi: jaśminowcem, kolkwicją, budleją oraz grupami jabłoni ozdobnych – opowiada nam Paulina Idczak z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.
Czytaj też: Radni poparli ochronę zieleni. 1 procent z budżetu miasta na wykup terenów zielonych