Tramwajowa parada

140 lat temu na ulice Poznania wyjechał pierwszy tramwaj. W związku z tą rocznicą w sobotę, 22 sierpnia, przez miasto przejechała parada pojazdów. Mimo deszczu poznaniacy licznie przyszli podziwiać zarówno historyczne, jak i współczesne autobusy i tramwaje.

W paradzie jubileuszowej wzięło udział 25 pojazdów – 13 tramwajów i 12 autobusów. Jako pierwsze wyjechał wagon konny i skład typ I+WD. Następnie wagony N+ND+ND, 102N, 102Na, 105N+105N i GT6. Z kolei wszystkie autobusy, które jechały jezdnią, zrównały się z początkiem kolumny tramwajowej. Po wyjeździe autobusów, wyruszyły pozostałe tramwaje: GT8, GT8ZR, Moderus Alfa, Moderus Beta, RT6, Combino, Tramino i Gamma. W takim szyku parada przejechała przez rondo Kaponiera i ulicę Święty Marcin aż do Gwarnej. Za ulicą Gwarną, na nowej części ulicy Święty Marcin szyk parady zmienił się i pojazdy jechały już jeden za drugim.

źródło : UMP

Latem 1880 roku uruchomiona została pierwsza regularna linia tramwaju konnego na trasie od Dworca Kolejowego do Starego Rynku. W tym samym roku powstało Poznańskie Towarzystwo Kolei Konnej, które uzyskało prawa do budowy i eksploatacji komunikacji tramwajowej w Poznaniu. Tak rozpoczęła się historia komunikacji miejskiej w Poznaniu i spółki MPK Poznań.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl