Towarowa Obwodnica Poznania jednak będzie?

Wiceminister Piotr Malepszak deklaruje, że PKP PLK wkrótce powinny podpisać umowę na realizację modernizacji Towarowej Obwodnicy Poznania. Projekt ma kosztować około 1,4 miliarda złotych. Jej budowa ma potrwać 3,5 roku.

PKP PLK chcą gruntownie przebudować kilka linii kolejowych, które składają się na tzw. Towarową Obwodnicę Poznania oraz dostosować je do ruchu pasażerskiego poprzez budowę nowych przystanków. Spółka wybrała już firmę, która miałby przeprowadzić przebudowę.

7 marca, odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Aglomeracji Poznańskiej. Jednym z tematów była miedzy innymi inwestycja związana budową Towarowej Obwodnicy Poznania. Na posiedzeniu był obecny wiceminister Infrastruktury, Piotr Malepszak, który odpowiadał na pytania samorządowców, posłów i przedstawicieli strony społecznej.

– Projekt był kiepski od strony prowadzenia ruchu kolejowego i w głównej mierze był nastawiony na “przepalenie” środków. Nie mogę podpisywać się pod bublami, a takim czymś był ten projekt. Mielibyśmy dramatyczne kolizje na Starołęce czy też na Strzeszynie. Czyścimy ten projekt z takich błędów – powiedział Piotr Malepszak cytowany przez rynek-kolejowy.pl

Branżowy portal rynek-kolejowy.pl informuje, że umowa „idzie do realizacji”. Jak przekazał minister Malepszak, dzisiaj, 8 marca, ma zaplanowane spotkanie z PKP PLK, gdzie będzie omawiana kwestia podpisania umowy z generalnym wykonawcą, tak, żeby projekt wkroczył już w fazę realizacyjną.

– Założenie ze studium wykonalności mówi o 32 pociągach regionalnych na dobę, którą mają jeździć w kółko wokół Poznania. Czy to jest dobra oferta? W mojej ocenie zdecydowanie niewystarczająca, choć będącą dobrą bazą do rozwoju. Musimy pamiętać, że kolej aglomeracyjna musi jednak jeździć częściej, żeby być realną alternatywą dla transportu indywidualnego – powiedział wiceminister Infrastruktury cytowany przez rynek-kolejowy.pl.

Jak powiedział na spotkaniu wiceminister przebudowa nie będzie finansowana z pieniędzy unijnych. Środki na modernizację Towarowej Obwodnicy są już zapisane w Krajowym Programie Kolejowym.

czytaj także: Na tych targach, miasto w ubiegłych latach sprzedało nieruchomości za pół miliarda złotych

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl