Do tej pory poznański Urząd Miasta wydał 3,1 tys. zaświadczeń potwierdzających prawo do głosowania w wyborach prezydenckich. Natomiast do spisu dopisało się 17 tys. osób. To o 30 proc. mniej niż na tyle samo dni, co przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Właśnie dlatego Jacek Jaśkowiak zachęca do głosowania.
– Te wybory są niezwykle istotne, szczególnie w kontekście tego, co widzimy na naszej wschodniej granicy, w szczególności wojny Rosji z Ukrainą. Również w kontekście tego elementu, który się wiąże z dosyć istotną zmianą w układzie polityki światowej, czyli innego stosunku prezydenta Trumpa do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Z tym wiąże się nasze bezpieczeństwo – alarmuje prezydent Jacek Jaśkowiak i zachęca nie tylko poznaniaków ale i niezameldowane w naszym mieście osoby do wzięcia udziału w wyborach prezydenckich.
Niech poznaniacy dadzą przykład
– W przypadku ewentualnej agresji, rola prezydenta jest zupełnie inna niż w okresie pokoju. To on jest tak naprawdę wtedy dowodzący armią, wojskiem – akcentuje Jaśkowiak i apeluje do poznaniaków.
– Pamiętam frekwencję w wyborach październikowych w 23 roku. To było 83 proc. i zachęcam do tego, żebyśmy trzymali poziom, żebyśmy pokazali, że w Poznaniu traktujemy demokrację, wolność, wybory jako bardzo istotny dzień. Chciałbym, żeby nie było sytuacji, że ktoś, nie poszedł na głosowanie, a potem będzie narzekał, że coś mu się nie podoba – mówi Jaśkowiak.
Na piątkowej konferencji w Urzędzie Miasta prezydent zwrócił też uwagę na fakt, że w Poznaniu przebywa na stałe znacznie więcej osób niż jest zameldowanych. Przekonywał, że w bardzo prosty sposób mogą się one dopisać do spisu wyborców i wziąć udział w wyborze prezydenta.



fot. wPoznaniu.pl
Jak wziąć udział w wyborach prezydenckich? Przewodnik po głosowaniu:
Prawo do wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ma każdy obywatel naszego kraju, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i nie został pozbawiony praw publicznych, wyborczych ani ubezwłasnowolniony. Gdzie oddać swój głos, jak to sprawdzić lub zmienić miejsce głosowania?
Gdzie głosować?
- Osoby, które mieszkają w Poznaniu, chcą tu głosować i są tu zameldowane na stałe – mogą po prostu zagłosować w jednej ze zlokalizowanych w mieście obwodowych komisji wyborczych – właściwej dla swojego adresu stałego zamieszkania.
- Osoby, które mieszkają w Poznaniu, chcą tu głosować, ale nie są tu zameldowane, mają kilka opcji do wyboru.
Najprostsza z nich – to zameldować się w stolicy Wielkopolski. Najłatwiej zrobić to online poprzez stronę gov.pl. Zameldować można się także osobiście w urzędzie (ul. Libelta 16/20 lub ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404). Procedura jest bezpłatna. Szczegóły dotyczące załatwienia sprawy można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Aby zdążyć przed wyborami, najlepiej zameldować się do 15 maja.
Można też złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Nie jest to wpis jednorazowy – będzie ważny także przy kolejnych wyborach. Uwaga: w stałym obwodzie głosowania można być ujętym tylko pod jednym adresem. Wniosek można złożyć w urzędzie przy ul. Libelta 16/20 lub online, przez stronę www.gov.pl. Urzędnicy sprawdzą, czy osoba, która złożyła wniosek, faktycznie mieszka na stałe w Poznaniu. Mogą poprosić o złożenie oświadczenia o stałym zamieszkaniu lub innego dodatkowego dokumentu, który to potwierdzi (np. akt notarialny, umowa najmu lub o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu). Zmiana miejsca głosowania następuje dopiero po wydaniu przez urząd decyzji, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę.
Jednorazowe dopisanie do spisu wyborców
Kolejna możliwość to jednorazowe dopisanie się do spisu wyborców w Poznaniu – tylko na konkretne, najbliższe wybory. Najprostszym sposobem jest złożenie wniosku elektronicznie – przez internet na stronie gov.pl. Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć także w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Libelta 16/20 (sala obsługi, parter). Można to zrobić do 15 maja (w przypadku II tury wyborów – do 29 maja 2025 r.). Jeśli zmienimy miejsce głosowania przed I turą to zmiana będzie dotyczyć również II tury.
Ostatni sposób to pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania – można to zrobić w urzędzie miasta (w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych). Taki dokument pozwala wziąć udział w wyborach w każdym miejscu w Polsce i za granicą. To doskonała opcja dla osób, które nie wiedzą jeszcze, gdzie będą znajdować się 18 maja, w dniu wyborów. Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są na miejscu, bez konieczności umawiania się – do 15 maja w urzędzie, więcej informacji na stronie bip.poznan.pl.
- Osoby, które mieszkają w Poznaniu, są tu zameldowane, ale chcą głosować w innym miejscu w Polsce lub za granicą – mogą dopisać się do spisu wyborców w wybranej miejscowości lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.
Jak znaleźć adres właściwego lokalu wyborczego?
W Poznaniu będzie działać 227 stałych obwodowych komisji wyborczych. Będą otwarte od godz. 7 do 21. Najprościej znaleźć właściwy, korzystając z cyfrowego planu miasta. W pole „Wpisz adres” wystarczy wprowadzić nazwę ulicy i numer domu (bez numeru mieszkania). Po kliknięciu „Znajdź na planie”, na ekranie pojawi się wizytówka adresu. Na niej znajduje się m.in. numer obwodu wyborczego oraz odnośnik do właściwego lokalu. Link prowadzi bezpośrednio do budynku oraz informuje, czy lokal komisji jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnością.
Korzystając z tego samego cyfrowego planu miasta można też wybrać w górnym menu mapę tematyczną „wybory” – na ekranie pojawią się wszystkie siedziby komisji wyborczych na terenie Poznania.
Można też zadzwonić do biura Poznań Kontakt (nr tel. 61 646 33 44) i tam uzyskać informacje dotyczące adresu lokalu wyborczego i jego dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Co wziąć ze sobą do lokalu?
Trzeba pamiętać, żeby mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty (może być w formie elektronicznej, w aplikacji mObywatel) lub paszport.
Głosowanie przez pełnomocnika
To opcja dla osób, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat lub dla wyborców z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać złożony do Prezydenta Miasta Poznania najpóźniej do 9 maja. Więcej informacji na stronie bip.poznan.pl.
Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami
Wyborcy z niepełnosprawnościami mogą wybrać, gdzie chcą zagłosować. W Poznaniu 132 lokali okw jest dostosowanych do ich potrzeb – są dostępne dla wózków inwalidzkich i wyposażone w dodatkowe oświetlenie i lupy. Aby oddać głos w wybranym lokalu, wystarczy do 15 maja złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Osoby niewidzące lub niedowidzące mogą skorzystać ze specjalnych nakładek na kartę do głosowania opracowanych w alfabecie Braille’a. Będą one dostępne w każdym lokalu w dniu wyborów i wydawane przez członków komisji.
Dodatkowo każdy wyborca z niepełnosprawnością może w lokalu wyborczym skorzystać z pomocy innej osoby, w tym także niepełnoletniej, np. wnuka, syna. Uwaga: w żadnym wypadku asystować nie może członek komisji wyborczej, mąż zaufania ani obserwator społeczny. Pomoc może mieć tylko i wyłącznie charakter techniczny.
Do obowiązków obwodowej komisji wyborczej należy za to (na prośbę wyborcy), przekazanie treści obwieszczeń wyborczych, w tym informacji o zarejestrowanych kandydatach.
Szczegółowe informacje o uprawnieniach przysługujących wyborcom z niepełnosprawnościami są dostępne na stronie poznan.pl, można też dowiedzieć się więcej, dzwoniąc na miejską infolinię – Poznań Kontakt (nr telefonu 61 646 33 44).
Bezpłatny dojazd do lokali
Wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, a także osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunem mogą bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej w Poznaniu, aby dotrzeć do lokalu wyborczego i wrócić z niego do domu.
Zwolnienie z opłat za bilety przysługuje po okazaniu ważnego dokumentu:
- w przypadku osób, które ukończyły 60 lat, może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport potwierdzający wiek;
- w przypadku wyborców z niepełnosprawnościami – dowód tożsamości wraz z ważnym dokumentem stwierdzającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności – orzeczeniem lub wypisem z orzeczenia, albo legitymacją.
Ponadto dla wyborców, którzy ukończyli 60 lat oraz osób z niepełnosprawnością Miasto zapewnia w dniu wyborów bezpłatny transport do i z lokalu wyborczego taksówkami oraz pojazdami przystosowanymi do przewozu wózków. Obejmuje on (o ile jest to konieczne) przejazd z opiekunem/członkiem rodziny. Usługa będzie realizowana 18 maja w godzinach głosowania, czyli od 7:00 do 21:00 (ostatni transport można zamówić na godz. 20:00).
Transport można zamówić, dzwoniąc na miejską infolinię Poznań Kontakt (tel. 61 646 33 44). Zgłoszenia przyjmowane są do czwartku, 15 maja, do godziny 20:00 (w przypadku II tury wyborów od 20 do 30 maja).
Ułatwienia dla studentów
Dużą grupą osób, które 18 maja będą głosować poza miejscem zameldowania, są studenci. Dlatego Miasto Poznań we współpracy z uczelniami zorganizowało siedziby obwodowych komisji wyborczych również w domach studenckich.
Mieszkańcy akademików Uniwersytetu Medycznego mogą głosować w DS Karolek (okw 233), zaś ci, którzy mieszkają w domach studenckich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – w DS Zbyszko (okw 239). By oddać głos w jednej z tych komisji, należy skontaktować się z administracją domów studenckich.
Studenci mieszkający poza akademikami mogą głosować w Poznaniu, dopisując się do spisu wyborców lub na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, tak jak wszyscy wyborcy.
Dowody osobiste – odbiór dokumentu także w sobotę
Aby w dniu wyborów oddać głos, trzeba komisji okazać dowód tożsamości. Urząd miasta, chce ułatwić osobom, które wyrabiają nowe dowody osobiste, ich odbiór także w sobotę, 10 maja w godz. 7:30 -14:00. Obsługa w tym zakresie prowadzona będzie przy ul. Libelta 16/20. W tym samym dniu i godzinach będzie można również uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania, zmienić miejsce głosowania jednorazowo lub na stałe oraz zameldować się. Dodatkowo zaświadczenia będą wydawane również w urzędzie przy ul. Gronowej 22a.