„To symbol dumy, tożsamości i patriotyzmu”. Politycy wręczali flagi na Starym Rynku

2 maja, w Święto Flagi, pod poznańskim ratuszem spotkali się politycy Koalicji Obywatelskiej. Wspólnie wręczali biało-czerwone chorągiewki mieszkańcom stolicy Wielkopolski.

Na wspólne obchody Święta Flagi o 11:30 na poznańskim Starym Rynku spotkali się posłanka Katarzyna Kierzek-Koperska, minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka, senator Waldy Dzikowski i poseł Marcin Bosacki.

– Niech ten symbol łączy nas wszystkich, bo pod biało-czerwoną flagą wszyscy się zmieścimy. To jest nasz najważniejszy symbol. Naszej tożsamości, naszej dumy i patriotyzmu – mówił do zebranych minister Adam Szłapka.

Na Starym Rynku obecny był również poznański radny Grzegorz Ganowicz. Zwrócił on uwagę na symbolikę flagi.

– Polacy mają flagę biało-czerwoną. Tak jak w Poznaniu jest sztandar samorządu, tak w Wielkopolsce mamy flagę Powstania Wielkopolskiego. To nasze symbole, ich nie używa się do doraźnych celów politycznych. Nosimy je dumnie, w sercach i nad głowami. Flagi się nie porzuca. Flagę nosi się do końca – powiedział – powiedział do zgromadzonych na poznańskim Starym Rynku.

Senator Koalicji Obywatelskiej Waldy Dzikowski wspomnieniami sięgnął do momentu ustanowienia Święta Flagi, które od ponad 20 lat gości w polskim kalendarzu świąt narodowych.

– W październiku 2003 r. klub Platformy Obywatelskiej złożył projekt ustawy. Po konsultacjach 20 lutego 2004 r. uchwalono Święto Flagi, z naszej inicjatywy. Barwy narodowe oddaliśmy w ręce narodu polskiego, ludzi, a nie tylko tej czy innej partii – wspominał przez poznańskim ratuszem.

Z kolei poseł Marcin Bosacki zwrócił uwagę na rodzaje flagi, jakie wywieszają Polacy.

– Wiele osób wywiesza flagi z polskim herbem. To nie jest polska flaga, to bandera. Mogą jej używać polskie okręty, a także placówki dyplomatyczne. Dlatego jeśli nie jest się okrętem albo polską placówką dyplomatyczną, to takiej flagi nie powinno się używać – zaapelował.

Święto Flagi – dlaczego je obchodzimy?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione w lutym 2004 roku. Obchodzone jest 2 maja, nieprzypadkowo. Tego dnia w 1945 r. polscy żołnierze z 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Symbolicznie zaznaczyli w ten sposób obecność Polski wśród zwycięzców II wojny światowej.

Czytaj także: Bezpłatne badania, spektakle, sesja jogi. To będą wyjątkowe pikniki

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl