To oni działają dla innych. Nagrody dla poznańskich wolontariuszy przyznane

Poznaliśmy nazwiska tych, którzy na co dzień oddają swoje serce i czas innym. Tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku 2024 trafił do Marceliny Rosińskiej – prawniczki i działaczki, która od lat wspiera mieszkańców miasta. Podczas uroczystej gali w CK Zamek wyróżniono także innych zaangażowanych.

XXIV Gali Wolontariusza Roku tradycyjnie towarzyszyło wręczenie nagród. Była to okazja do uhonorowania osób, które swoją pracą pomagają potrzebującym i przyczyniają się do budowania wspólnoty mieszkańców Poznania.

– To, że istnieją ludzie tacy jak Wy, którzy poświęcają swój czas i energię, by pomagać innym, jest dla nas niezwykle ważne – powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta, otwierając czwartkową galę. – Ogrom działań, które przeprowadzamy jako samorząd, nie udałoby się bez wolontariuszy. Gratuluję Wam wszystkim i życzę sił oraz motywacji do dalszych działań. To, co robicie, jest piękne.

W tegorocznej edycji wpłynęło około 80 zgłoszeń do konkursu. Kapituła, której przewodniczyła Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, wyłoniła laureatów w siedmiu kategoriach.

– Poznań stoi wolontariatem i bez niego nie byłby możliwy do okiełznania – podkreśliła Magdalena Pietrusik-Adamska. – Wasze serca i chęć niesienia pomocy to nadzieja na przyszłość. Każda osoba zaangażowana w wolontariat jest zwycięzcą tego konkursu, a najbardziej wygrani są ci, którzy mogą na Was liczyć.

Najważniejszy tytuł, Poznańskiego Wolontariusza Roku 2024, trafił do Marceliny Rosińskiej – prawniczki i działaczki społecznej, która od lat aktywnie angażuje się w pomoc mieszkańcom miasta. Dzięki jej oddolnym inicjatywom wsparcie znalazły tysiące osób. Organizowane przez nią projekty, takie jak „Siła Kobiet – Odbudowa po doświadczeniu przemocy psychicznej” odmieniły życie wielu poznanianek.

Oprócz zwyciężczyni wyróżnienia otrzymali także: Monika Kowalewska – wolontariuszka pomagająca w jadłodajni sióstr albertynek oraz Przemek Kowalik, zaangażowany w wolontariat w zakładzie rehabilitacji przy ul. Mogileńskiej i w hospicjum Palium.

Docenionych jest więcej

Oprócz tytułu Wolontariusza Roku 2024 przyznano też nagrody w poszczególnych kategoriach.

W kategorii „Wolontariat pracowniczy” zwyciężyła IKEA Poznań, której wolontariusze wspierają dzieci i młodzież zagrożone wykluczeniem, osoby w kryzysie bezdomności oraz migrantów. Wyróżnienia otrzymały także: Wavin, Grupa Żabka, ENEA S.A., McKinsey EMEA Shared Service i Volkswagen Poznań.

Szkolne Koło Caritas Strzeszyn, działające od 11 lat przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Orląt Lwowskich, zostało laureatem kategorii „Wolontariat szkolny”. Należący do niego uczniowie organizują akcje charytatywne, wspierają rodziny w trudnej sytuacji życiowej, a także promują wartości takie jak pomoc i tolerancja. Wyróżniono również Motyli Wolontariat z SP nr 64, Młodzieżowy Wolontariat Marcinek z I LO oraz Szkolne Koło Wolontariatu z III LO.

W kategorii „Wolontariat zespołowy” zwyciężyły Siostry Albertynki, które prowadzą Jadłodajnię Brata Alberta. Codziennie zapewniają one ciepłe posiłki około 300 osobom w kryzysie bezdomności. Dodatkowo wyróżnienia przyznano zespołom: Lepszy Świat, EKS w CIM Horyzonty oraz Wspólnie POZmieniajmy.

Nagrodę w kategorii „Wolontariat młodzieżowy” zdobyły Julia i Maja Górnik oraz Nina Bakaj za projekt „Przywrócić Uśmiech”. W ramach swojej działalności zrealizowały warsztaty dla podopiecznych DPS i odnowiły jeden z ich pokoi. W przyszłości chcą wydać książkę z ich historiami i ilustracjami.

Wyróżnienie w kategorii „Wolontariat senioralny” trafiło do Bernardyny Mośkowiak. Kobieta od ponad 40 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami oraz zainicjowała powstanie Stowarzyszenia Sokoły. Dodatkowo nagrodzono Annę Pilipczuk, Marię Fabrowską i Macieja Szczepańskiego.

Nagroda Mieszkańców, przyznawana w głosowaniu publicznym, przypadła Jarosławowi Gamalczykowi, który aktywnie angażuje się w zbiórki dla osób potrzebujących, wspierając m.in. Fundację „Dar Szpiku”.

Podczas gali wręczono również certyfikaty „Miejsc Przyjaznych Wolontariuszom”, przyznawane przez Narodowy Instytut Wolności. Otrzymały je organizacje spełniające kryteria zarządzania wolontariatem i promowania tej formy wsparcia, m.in. Fundacja Animacja, Stowarzyszenie „Na Tak” oraz Polskie Uniwersytety Ludowe.

Zobaczcie zdjęcia z gali!

Czytaj także: Uchodziły za zaginione, ale znaleziono je w Poznaniu. Należały do słynnych braci

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl