To one są Poznaniankami 2023

Znamy bohaterki tegorocznej akcji ,,Poznanianki 2023”. To sześć odważnych i przedsiębiorczych kobiet.

Akcja ,,Poznanianki” ma uhonorować inspirujące mieszkanki naszego miasta oraz przybliżyć społeczności ich działalność. Wybierane są te najbardziej: wrażliwe, empatyczne, utalentowane, pracowite i zorganizowane.

– Poznanianki są siłą naszego Miasta. Przeciętnie na 100 mężczyzn przypada tu 114 kobiet. Są obecne w wielu obszarach społecznych, zawodowych i publicznych. Niektóre są dobrze znane, inne działają dyskretnie, zmieniając Poznań na lepsze. Kampania „Poznanianki 2023” sprawia, że teraz mogą stać się inspiracją dla wszystkich – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta

Zasady tej wyjątkowej akcji zostały wypracowane przez kobiety i dla kobiet. Tegoroczna edycja zaczęła się, już w lipcu. W internecie oraz na ulicach Poznania prowadzono kampanię zachęcająco do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Miasto zebrało, aż 158 zgłoszeń dotyczących 59 kobiet.

– Przeanalizowaliśmy dokładnie każde zgłoszenie. Wiele z nich powtarzało się, dotyczyło tych samych kobiet. To wyraźnie pokazuje, jak ważne są ich działania. Wybór tegorocznych bohaterek kampanii był naprawdę trudny, bo każde ze zgłoszeń zasługiwało na uwagę i docenienie. Ostatecznie jednak trzeba było wybrać sześć nazwisk zgłoszenie – informuje Grzegorz Ganowicz przewodniczący rady miasta Poznania.

Poznanianki 2023

Miasto wytypowało 6 kobiet. Są nimi:

– Agnieszka Kubicka z Fundacji Wózkowicze

– Wioletta Bogusz ze Stowarzyszenia Zupa na Głównym

– Alicja Nowaczyk i Anna Furmaniuk z Fundacji Matecznik

– Maria Andruchiw Wiceprezeska Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina” w Poznaniu

– Aleksandra Sudolska założycielka klubu Schron

Tydzień Kobiet

W sobotę, 7 października zaczyna się Tydzień Kobiet. Jest on zakończeniem akcji ,,Poznanianki”. To kilkadziesiąt wydarzeń skierowanych właśnie do pań.

Wśród nich:

  • liczne warsztaty związane ze zdrowiem i wsparciem psychicznym
  • spotkania dla rodziców oraz przedsiębiorców
  • nauka samoobrony i asertywności
  • rozmowy dotyczące klimatu
  • możliwość skorzystania z bezpłatnych badań

– Akcja społeczna „Poznanianki” jest dla nas punktem wyjścia do rozmowy o kobietach, ich doświadczeniach i przemyśleniach. Dlatego podczas Tygodnia Kobiet będzie można wziąć udział w licznych warsztatach, panelach dyskusyjnych i debatach, na które zapraszamy wszystkich poznaniaków i poznanianki- podkreśla Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania.

czytaj także: Mieszkania w Poznaniu. Czy łatwo je zdobyć?

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl