To nie fotel prezydenta, choć też stoi w Urzędzie Miasta. To krzesło jest ważniejsze

Mają cztery kółka i przewiozą z miejsca na miejsce dorosłą osobę. Nie mowa tu jednak o samochodach. W Urzędzie Miasta pojawiły się krzesła ewakuacyjne, które pozwolą na szybkie przemieszczenie osób z trudnościami w poruszaniu się w razie np. ewakuacji.

Kiedy wybucha pożar, zasady BHP nie pozwalają na korzystanie z windy do ewakuacji. Z pomocą przychodzą wówczas krzesła ratunkowe, które mają za zadanie przede wszystkim sprawnie ewakuować osoby, których sprawność jest ograniczona. Często sięgają po nie ratownicy medyczni i straż pożarna, ponieważ pozwalają na skuteczne i sprawne wywiezienie z miejsca zagrożenia osób z niepełnosprawnością czy poszkodowanych. 

– Dzięki krzesłom osoby, które tego potrzebują, mogą bezpiecznie opuścić budynek przy minimalnej pomocy pracowników urzędu. Z tego rozwiązania będą korzystać nie tylko osoby z niepełnosprawnością ruchową. Używać ich będą mogły osoby z dysfunkcjami wzroku, z otyłością, kobiety w ciąży, seniorzy. Jednym słowem każdy, kto potrzebuje pomocy w ewakuacji – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Na tę chwilę w budynkach urzędu pojawiło się kilkadziesiąt krzeseł ewakuacyjnych. Zostały rozmieszczone w łatwo dostępnych i widocznych miejscach. Wyznaczeni pracownicy przeszli już odpowiednie szkolenia z ich obsługi. Konstrukcja krzeseł umożliwia ich szybkie i łatwe rozłożenie przez jedną osobę – cały proces zajmuje zaledwie chwilę.

Takich rozwiązań jest więcej

To kolejne udogodnienie w budynkach urzędu, wprowadzane z myślą o poprawie dostępności. Już wcześniej zainstalowano w nim Totupoint, czyli system naprowadzający dla osób z problemami ze wzrokiem. Podobne urządzenia można znaleźć również w siedzibach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, instytucjach kultury, na uczelniach czy na trasie prowadzącej na Naramowice. Poznań był pierwszym miastem w Polsce, które wdrożyło Totupoint na przystankach tramwajowych. Niewidomi i słabowidzący mogą korzystać z miejskich stron internetowych oraz otrzymywać odpowiedzi w alfabecie Braille’a. Na portalach dostępne są także filmy z tłumaczem polskiego języka migowego. Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną powstają „Teksty Łatwe do Czytania”. Wortal niepelnosprawnosc.pl promuje integrację społeczną i zawodową. Z kolei Biuro Poznań Kontakt, które zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami, pełni funkcję miejskiego call center i ułatwia rezerwację wizyt w urzędzie.

W Poznaniu od lat stosowane są Standardy Dostępności, czyli wytyczne oparte na zasadach uniwersalnego projektowania, które uwzględniają potrzeby różnych grup. W tym osób z niepełnosprawnościami, seniorów, rodziców z dziećmi w wózkach czy rowerzystów. Miasto jako jedno z pierwszych wprowadziło niskopodłogowe autobusy na szeroką skalę – teraz już wszystkie poznańskie  autobusy są niskopodłogowe. 

Do pełnej dostępności przystosowano m.in. Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych. Są w nim windy, nie ma progów, a toalety odpowiadają potrzebom osób z ograniczeniami ruchowymi. Podobne udogodnienia znajdziemy w najważniejszych obiektach sportowych i kulturalnych w mieście, takich jak Enea Stadion, Termy Maltańskie, Centrum Kultury Zamek, Teatr Nowy, Biblioteka Raczyńskich czy Brama Poznania.

Czytaj także: Figurki kobiet jak snapshoty. „Starożytna Barbie” w Muzeum Narodowym

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl