Piętnastu ministrów rolnictwa krajów Unii Europejskiej, eksperci i wreszcie sami rolnicy od dziś goszczą w Poznaniu. Na Targach ruszył właśnie Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi.
To największa z przygotowanych przez Polskę imprez w ramach trwającej właśnie prezydencji w Unii Europejskiej. Tylko do czwartku zarejestrowało się na niej ponad 4 tys. gości. Tych w czwartek po godz. 10 powitał Adam Nowak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
– Spotykamy się dzisiaj w Poznaniu na Europejskim Kongresie Odnowy i Rozwoju Wsi, żeby rozmawiać o szansach, o wyzwaniach i perspektywach rozwoju obszarów wiejskich. Nie ma bezpieczeństwa żywnościowego bez rolników. Nie ma rolnictwa, nie ma bezpieczeństwa żywnościowego bez zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich – zwracał uwagę minister Nowak.



fot. wPoznaniu.pl
Jak zaznaczał, w Unii Europejskiej spośród około 450 milionów mieszkańców, około 1/4, czyli ponad 130 milionów mieszkańców mieszka na wsi. W Polsce natomiast spośród niespełna 38 milionów to aż ponad 15 milionów mieszka na obszarach wiejskich.
– To pokazuje jak wielkie znaczenie ma wspieranie zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej i Polski oraz zrównoważonego rozwoju naszych środowisk lokalnych – akcentował minister.
Wieś to nie tylko miejsce produkcji żywności
O to, by na rolnictwo nie patrzeć tylko jako na miejsce produkcji żywności w swym inauguracyjnym Kongres wystąpieniu apelował także Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.
– Ten kongres doskonale pokazuje, jak potrzebne jest nowe spojrzenie na obszary wiejskie. Już nie tylko jako miejsce produkcji żywności i innowacji w tym sektorze, ale również także miejsce do życia, pielęgnacji kultury czy tworzenia wspaniałych wspólnot lokalnych. Wieś to miejsce nowoczesne, twórcze i pełne potencjału – zaznaczył prezes Kobierski.
Kongres potrwa w Poznaniu do soboty. W programie ponad 20 debat i sesji eksperckich. Zaplanowano również inauguracyjne posiedzenie Polskiego Parlamentu Wiejskiego.
Każdy bezpłatnie zwiedzić będzie mógł towarzyszącą kongresowi wystawę EXPO Odnowy Wsi. Pojawią się tu produkty lokalne, technologie rolnicze, rękodzieło oraz inicjatywy społeczne i edukacyjne.









fot. wPoznaniu.pl