To największe podwórko na świecie. Znajduje się w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Między ulicami Wspólną, Tokarską i Rolną prawdopodobnie największe na świecie podwórko. Ma powierzchnię 8400 metrów kwadratowych i stanowi dziedziniec kolonii mieszkaniowej, która powstała w 1927 r.

Największe podwórko znajduje się w kolonii mieszkaniowej w Poznaniu. Sama kolonia to blok, który powstał w kwartale ulic Wspólna – Rolna – Tokarska w Poznaniu. Budowa została zrealizowana w 1927 r., według projektu Władysława Czarneckiego. Wzorem były wiedeńskie Arbeiterhofy – tamtejsze osiedla robotnicze, realizujące obfity program socjalny z finansów miejskich. Dzisiaj kolonia słynie z ogromnego podwórka.

Na osiedlu zamieszkały m.in. osoby wysiedlone z Łazarza, w ramach realizacji inwestycji związanych z Powszechną Wystawą Krajową w 1929 r.

Ogromne podwórko w Poznaniu

Cały kwartał zabudowano właściwie jednym budynkiem – potężnym prostokątem z wielkim dziedzińcem w środku. Blok jest trzykondygnacyjny, zróżnicowany architektonicznie za pomocą licznych uskoków, mansard i loggii, rozbijających optycznie ciężką bryłę. Na osi wschód-zachód przebito dwie bramy przejazdowe.

O tym, że przestrzeń w kwartale ulicy Wspólna – Rolna – Tokarska to prawdopodobnie największe podwórko na świecie, informują autorzy książki „Podręcznik Poznańczyka albo 250 dowodów wyższości Poznania nad resztą świata”.

Podwórko wewnątrz budynku ma aż 8400 metrów kwadratowych.

Kolonia mieszkaniowa w Poznaniu

Na terenie kolonii powstały niewielkie, jedno- i dwupokojowe mieszkania z zapleczem sanitarnym. Mieszkania na terenie kolonii były niewielkie (jedno- i dwupokojowe) z zapleczem sanitarnym. Najmniejsze były po prostu kuchniami mieszkalnymi. Interesujący był program socjalny osiedla. Czarnecki planował, na wzór Wiednia, umieszczenie na dziedzińcu dwóch budynków – pralni samoobsługowej i ochronki dla dzieci.

Tak się jednak nie stało, ale pralnie ostatecznie powstały na strychach, a dziedziniec obsadzono zielenią i zabudowano place zabaw z ławkami.

Zobacz też: To jedno z najpiękniejszych podwórek w Poznaniu. Ukryte przed wzrokiem przechodniów

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl