7 maja to pierwszy dzień egzaminów maturalnych. Tradycyjnie na pierwszy ogień maturzyści będą musieli zmierzyć się z językiem polskim. Jakie lektury warto było sobie przypomnieć?
Do pisemnego egzaminu z języka polskiego zasiądzie dziś ponad 253 tys. abiturientów.
– W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego, absolwenci 5-letniego technikum, absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej przystąpią do egzaminu w Formule 2023, natomiast absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu w Formule 2015 – informuje Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
Pan Tadeusz czy Lalka?
Co roku na kilka dni przed rozpoczęciem egzaminów najważniejsza była giełda tematów maturalnych. – Chłopi, Lalka a może Pan Tadeusz? – zastanawiali się nie tylko podchodzący do egzaminu, ale i ich rodzice. Jak się okazuje, w tym roku lektury, które warto było sobie przypomnieć nie budziły już takich emocji. Dlaczego?
Jak się okazuje podczas tegorocznych matur tematy wypracowań mają być opracowane bez wskazywania konkretnych lektur. To abiturienci sami będą mogli wybrać tytuły o jakie oprą się w swych rozprawkach.
Język polski to jednak dopiero początek
– W 2024 r. każdy absolwent ma obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie – informuje poznańskie kuratorium