Do Poznania przyjechały znane gwiazdy muzyczne. Ku pamięci powstańcom wielkopolskim

W hali nr 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich wystąpiły jedni z najbardziej znanych polskich artystów. Koncert „Wielkopolska GRA! dla muzeum” zorganizował samorząd województwa wielkopolskiego, aby nie tylko wzbogacić kulturalną ofertę miasta, ale również przyczynić się do budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Przybywający na wydarzenie artyści, w tym Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, czy Natalia Przybysz uświetnili obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

„Wielkopolska GRA! dla muzeum” to wydarzenie muzyczne, które wpisuje się w obchody 105. rocznicy wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Artyści sceny muzycznej, a wśród nich: Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski i Natalia Przybysz zagrali swoje największe przeboje w nowych aranżacjach, prezentując widzom nieoczywiste duety i specjalne interpretacje kultowych utworów.

Miasteczko Powstańcze jako przedsionek wydarzenia

Od soboty na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich dostępne jest miasteczko powstańcze. Stanowi ono część przygotowań do głównych obchodów rocznicy Powstania Wielkopolskiego. To miejsce przyciąga nie tylko mieszkańców Poznania, ale również turystów, pragnących zgłębić historię regionu. Wśród atrakcji znajdują się konkursy, warsztaty, rekonstrukcje historyczne. W sobotę koncert zagrał zespół Luxtorpeda.

Wsparcie dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Dochód z koncertu „Wielkopolska GRA! dla muzeum” zostanie przeznaczony na budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Wydarzenie nie tylko dostarczy wrażeń muzycznych, ale również stanie się wkładem wszystkich uczestników w kształtowanie przyszłości kulturalnej regionu.

Andrzej Smolik, ceniony muzyk, kompozytor, i multiinstrumentalista objął funkcję dyrektora artystycznego koncertu. Do współpracy zaprosił zespół wspaniałych artystów, którzy zaprezentują najważniejsze polskie utwory w nowych, specjalnie przygotowanych aranżacjach.

Bilety kosztowały 50 złotych, aby jak najwięcej osób mogło wziąć udział w wydarzeniu, które jest symbolicznym wkładem, ponieważ każdy zakupiony bilet stanowi cegiełkę w procesie budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Koncert poprowadził Piotr Stelmach, doświadczony dziennikarz muzyczny Radia 357. Wizualizacje, które dopełniły koncert, stworzone zostały przez Tomasza Kuczmę, artystę wizualnego, znanego m.in. z projektów okładek albumów Krzysztofa Zalewskiego czy Natalii Przybysz.

Wystąpili:

  • Katarzyna Nosowska,
  • Krzysztof Zalewski,
  • Natalia Przybysz,
  • Natalia Szroeder,
  • Piotr Rogucki,
  • Kev Fox,
  • Michał Wiraszko
  • zespół Muchy.

Wejście na koncert w pawilonie nr 5 na MTP od ul. Grunwaldzkiej, hol północny; otwarcie bram o godz. 16. Przypominamy, że główne obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędą się 27 grudnia w Poznaniu, a dzień póżniej uroczystości przeniosą się do Warszawy.

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego powstanie na działce przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha w Poznaniu. Na dawnym terenie lodowiska Bogdanka. Termin zakończenia prac oszacowano na grudzień 2026 rok. Harmonogram dyrekcji WMN zakłada, że do muzeum wejdą Wielkopolanie na obchody 108. rocznicy wybuchu powstania. Według obecnych szacunków inwestycja ma wynieść 370 mln zł (z budżetu państwa – 222 mln zł, z budżetu województwa – 148 mln zł). Co więcej, w ramach dotacji podmiotowej muzeum, co roku otrzyma 7,5 mln zł z budżetu województwa i 1,1 mln w tym roku z budżetu państwa. W kolejnych latach będzie to 1,5 mln zł.

Wielkopolska Gra dla Muzeum
fot. mat. promocyjne

Czytaj też: 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pierwsze wydarzenia już w ten weekend

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl