To badanie może zapobiec miażdżycy. Będzie bezpłatne

Wielkopolski Program Zdrowotny Stop Miażdżycy, to akcja badań przesiewowych w kierunku wykrywania miażdżycy tętnic kończyn dolnych. Chodzi o wczesne wykrycie chorób o podłożu miażdżycowym. Łatwiej wtedy zapobiec ich rozwojowi i skutecznie leczyć. Badania w ramach programu są całkowicie bezpłatne.

Na czym polega badanie?

Badanie profilaktyczne,  w ramach Wielkopolskiego Programu Zdrowotnego Stop Miażdżycy, obejmuje diagnostykę układu krążenia za pomocą detektora dopplerowskiego, obrazującego tak zwany wskaźnik kostka-ramię. Pomiar wskaźnika kostka-ramię wykonywany jest w pozycji leżącej, przy wykorzystaniu zautomatyzowanych mankietów ciśnieniowych. Pacjentowi zakłada się 4 mankiety na nogi i ręce a wynik otrzymujemy już po 2 minutach. Badanie jest krótkie, całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne. Jego wielką zaletą jest to, że pozwala jednoznacznie stwierdzić czy u badanego występuje choroba tętnic obwodowych.

Kto powinien poddać się badaniom  profilaktycznym?

  1. Osoby bez objawów klinicznych, ale zagrożone przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych czyli:

       –  mężczyźni i kobiety w wieku powyżej 65 lat

        – mężczyźni i kobiety w wieku  powyżej 65 lat, zaklasyfikowani do grupy wysokiego ryzyka serca

        – mężczyźni i kobiety w wieku  powyżej 50 lat z niekorzystnym wywiadem rodzinnym       

  • Pacjenci z klinicznym podejrzeniem przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych z następującymi objawami:

      – zanik tętna na kończynach dolnych

      – typowe objawy chromania przestankowego (ból nóg po przejściu niewielkiego dystansu)

      – nie gojąca się rana kończyny dolnej

     3.  Pacjenci  z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, po udarach mózgu, bezpośrednio   zagrożeni przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych.  

Dlaczego badanie profilaktyczne jest tak ważne?

Miażdżyca tętnic prowadzi do zwężania światła we wszystkich tętnicach. Bardzo długo jest procesem bezobjawowym.  Nie zdiagnozowana i nie leczona skutkuje chorobami serca i naczyń kończyn dolnych, prowadzi do udarów mózgu. Powoduje przewlekłe niedokrwienie kończyn, które czasami,   prowadzi do amputacji całej kończyny. Wczesne wykrycie choroby i właściwa pomoc lekarska, mają na celu przywrócić prawidłowe krążenie krwi w nogach, oraz zapobiec wystąpieniu poważnych schorzeń układu krążenia.

Wizytę prosimy umawiać: Centrum Medyczne Artmedica, ul. Rakoniewicka 23A, 60-111 Poznań, tel. 503 075 095, email. artmedica@artmedicapoznan.pl

czytaj także: Poznańscy okuliści w tropikach przeprowadzą poważne operacje

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl