Tłumy na święconkach. Wielka Sobota w Poznaniu

Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, a zarazem ostatni dzień Wielkiego Tygodnia. To czas wyciszenia, modlitwy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa.

Tego dnia wierni odwiedzają symboliczny Grób Pański, adorują Najświętszy Sakrament i trwają w ciszy. Kościoły nie odprawiają mszy świętych – do czasu wieczornej Liturgii Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna obchody Wielkanocy. To najważniejsza i najbardziej uroczysta liturgia w całym roku liturgicznym.

Jedną z najbardziej znanych tradycji Wielkiej Soboty w Polsce jest święcenie pokarmów. Wierni przynoszą do kościołów koszyczki, w których znajdują się m.in. jajka – symbol życia, baranek – znak Zmartwychwstania, chleb, wędliny, sól i chrzan. Poświęcone produkty trafią następnego dnia na wielkanocny stół.

W Poznaniu wielu wiernych już od rana pojawia się w kościołach, by zgodnie z tradycją poświęcić pokarmy. Święconka trwa w większości parafii do godziny 16:00 lub 17:00. W wielu miejscach tworzą się kolejki, a wierni przynoszą pięknie udekorowane koszyki, często całymi rodzinami.

Czytaj także: Wypadek na A2: Policjantka doszła na miejsce pieszo. Kierowcy nie utworzyli korytarza życia

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl