Wielkopolska

Tłumy chętnych by zostać terytorialsem. Kolejni rekruci złożyli przysięgę po „Wakacjach z WOT”

Uczniowie, studenci, kosmetyczka, nauczyciel wychowania fizycznego. 112 rekrutów wypowiedziało słowa roty przysięgi w Lesznie. Uroczystość zakończyła ostatnią w tym roku edycję „Wakacji z WOT”.

16 dniowe szkolenie „Wakacje z WOT”

Nowo wcieleni terytorialsi zaliczyli 16 dniowe szkolenie „Wakacje z WOT”, na którym ćwiczyli zasady posługiwania się bronią i strzelanie. Były także zajęcia z zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. „Szesnastkę” zakończył egzamin  „pętli taktycznej”.  Szkolenie podstawowe to zapoznanie się z wojskowym abecadłem.

– Od momentu złożenia przysięgi, ci ludzie stali się żołnierzami i przyjęli na siebie odpowiedzialność. Szkolenie podstawowe niesie za sobą sporo wyzwań i zmienia człowieka. Zawsze obserwuję naszych rekrutów już od momentu przekroczenie bram koszar. Mogę stwierdzić, że nowi żołnierze osiągnęli swój pierwszy sukces. Życzę im dalszej wytrwałości w dążeniu do celu. – tłumaczy płk Dariusz Wyrzykowski – dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Sporo pracy zanim osiągną status „combat ready”

Teraz terytorialsi trafią do swoich macierzystych batalionów. Czekają ich tam obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne raz w miesiącu. By stać się w pełni gotowym bojowo, żołnierz Obrony Terytorialnej szkoli się trzy lata.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy 2500 żołnierzy.  Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzi  pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): 122 blp  w Dolaszewie, 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie i 152. blp w Krośnie Odrzańskim  (woj. lubuskie).

Czytaj także: 15 zmian w komunikacji miejskiej w Poznaniu od poniedziałku

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl