W tegorocznym sezonie grzewczym miejską sieć ciepłowniczą w Poznaniu wesprze nowa inwestycja – akumulator ciepła. Instalacja zmagazynuje nadwyżki ciepła, które będą przesyłane przy wzroście zapotrzebowania poznaniaków na energię cieplną. To nowa, proekologiczna inwestycja Veolii w Poznaniu
Akumulator ciepła został zbudowany na terenie Elektrociepłowni Karolin. Jest to zbiornik w kształcie walca, który ma 63 metry wysokości i 24 metry średnicy. Może pomieścić 24 tys. m3 wody, czyli tyle, ile mieści się w ośmiu basenach olimpijskich. W efekcie poznański system dystrybucji ciepła zyska większą elastyczność, a także obniży się jego awaryjność dzięki zmagazynowaniu blisko 4 000 GJ energii. Temperatura wody w akumulatorze ciepła wynosi 98˚C.
– Magazynowanie ciepła umożliwi nam zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła i produkcję energii elektrycznej w tych okresach, kiedy jest najbardziej potrzebna mieszkańcom. To nasz podstawowy obowiązek. Akumulator jest elementem strategii Veolii Energii Poznań, zakładającej całkowitą eliminację węgla do 2030 roku, realizowanej także w ramach naszego programu „Wielkopolska Energia”. Uruchomienie go jest dla nas symbolicznym rozpoczęciem nowej ery wolnej od węgla – mówi Dalida Gepfert, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Veolii Energii Poznań S.A.
Dzięki nowoczesnemu magazynowi ciepła zmniejszone zostanie zużycie węgla w procesie produkcji o 11,5 tys. ton rocznie (czyli ponad 190 wagonów mniej węgla), a oleju opałowego lekkiego o 310 ton rocznie (taka ilość wystarczyłaby do ogrzania ponad 200 energooszczędnych domów o powierzchni 150 m2). Nowa inwestycja pozwoli także zredukować emisję CO2 do atmosfery o 24 tys. ton rocznie – to jakby posadzić 4 mln dorodnych drzew.
Budowa akumulatora kosztowała 41,7 mln zł.