Ten pomnik stał w Poznaniu. Zabrała nam go Warszawa. Poznaj tę historię [archiwalne zdjęcia]

PeWuKa czyli Powszechna Wystawa Krajowa mieściła się w Poznaniu. W czwartek, 8 sierpnia, będzie okazja aby dowiedzieć się więcej o dwóch budynkach, które skrywają tajemnicę kultowej wystawy sprzed lat.

W tym roku obchodzona jest 95 rocznica Państwowej Wystawy Krajowej. Podczas 138 dni, PeWuKę odwiedziło blisko 4,5 miliona zwiedzających. Wystawa była wydarzeniem ukazującym rozwój odrodzonego państwa polskiego. Jednocześnie była największym w historii Polski wydarzeniem o takim charakterze. Stworzona z ogromnym rozmachem, mieściła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Działały tam m.in. pawilony rządowe, sportowe, poświęcone sztuce i kulturze. Niektóre z nich powstały specjalnie na potrzeby wystawy.

fot. MTP archiwalne zdjęcia

8 sierpnia odbędzie się spacer „Dwa pałace i lotnik”, podczas którego będzie można zwiedzić wnętrza pałaców PeWuKi. Spacerowicze odwiedzą dwa gmachy. Collegium Anatomicum i Collegium Heliodori Święcicki. W czasie największej polskiej wystawy pierwszy z nich pełnił funkcję Pałacu Sztuki, drugi natomiast bym Pałacem Rządowym. Po tym, gdy PeWuKa zakończyła działalność budynki stały się własnością uczelni. Na przestrzeni lat zmieniły się ich wnętrza, a nie każdy wie jak wyglądały przed laty.

fot. MTP archiwalne zdjęcia

Pozostaje jednak jeszcze jednak ważna kwestia – Lotnik. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z grupą MTP, aby poznać historię pomnika i jego znaczenia dla PeWuKi.

– Pomnik Lotnika autorstwa Edwarda Wittiga jest jednym z symboli Warszawy. W 1932 roku pojawił się na warszawskim placu Unii Lubelskiej, w 1944 roku zburzyli go Niemcy, w 1967 roku został zrekonstruowany i stanął u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, Raszyńskiej i Wawelskiej. Nieliczni wiedzą, że pierwszy raz w przestrzeni publicznej pojawił się w 1929 roku w Poznaniu. Monument jest hołdem dla pilotów poległych w obronie kraju, a także symbolem lotnictwa i dążenia Polski do rozwoju jej sił powietrznych. Przedstawia stojącego w kontrapoście mężczyznę w mundurze i pilotce, opierającego się lewą ręką o wielkie śmigło aeroplanu leżącego w zgeometryzowanej masie obłoków u dołu kompozycji. Gipsowy odlew zamówiony na Pewukę stał się najważniejszym wertykalnym punktem dziedzińca między Pałacem Rządowym a Pałacem Sztuki – mówi Karolina Nawrot p.o. dyrektora ds. komunikacji korporacyjnej.

Collegium Heliodori Święcicki dzisiaj. fot. Łukasz Gdak.

Zwiedzanie przestrzeni dawnej wystawy organizowane jest przez Centrum Otwarte. Rozpocznie się o godzinie 17:30. Chętni na historyczny spacer zbiorą się przed wejściem do Collegium Heliodori Święcicki przy ul. Grunwaldzkiej 6.

Czytaj także: Będą darmowe badania i bez kolejki. Biała Sobota na Głuszynie | wpoznaniu.pl

źródło: Dwa pałace i lotnik, PeWuKa

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl