Wcześniej był tu beton, teraz zadomawia się już nowa zieleń. Otwarcie skweru przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 33 na Łazarzu już w najbliższą środę.
Narazie zielony plac okala płot. Wszystko jest już jednak niemal gotowe i nowy skwer przy szkole na poznańskim Łazarzu czeka na oddanie go uczniom i mieszkańcom.
– Prace praktycznie już się zakończyły i trwają jeszcze odbiory – mówi Andrzej Janowski, przewodniczący zarządu osiedla Łazarz.
Zieleń dzięki radnym i szkole
Odbruk dziedzińca Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 przy ul. Wyspiańskiego był możliwy dzięki wspólnej inicjatywie Szkoły i Rady Osiedla Św. Łazarz.
Radnym udało się znaleźć środki na przygotowanie projektu przebudowy betonowego placu. Później udało się znaleźć pieniądze na same prace.
– Z efektu prac jesteśmy bardzo zadowoleni. Kompletnie odmieniły charakter tego miejsca. Cieszy, że młodzież będzie mogła przebywać w nowej przestrzeni i uczyć się ją szanować – wyjaśnia Janowski.
Z efektu kończących się prac zadowolony jest także dyrektor szkoły.
–Zapraszam mieszkańców na otwarcie skweru już w środę – mówi dyrektor placówki Daniel Banaszewski i zdradza, kto będzie patronem tej zielonej przestrzeni.
Szacowny patron
– Mamy zgodę Instytutu Pamięci Narodowej, by w miejscu tym upamiętnić majora Zenona Wechmanna. Ku czci tego związanego z naszą szkoła bohatera odsłonięty zostanie głaz z pamiątkową tablicą – mówi Banaszewski.
Major Zenon Wechmann – urodził się 25 października 1927 r. Lata II wojny światowej spędził w Poznaniu. Pracował wówczas m.in. w Zakładach Centra. Brał udział w walkach o Poznań w zimie 1945 r. Angażował się w ruch harcerski. Był członkiem konspiracyjnej organizacji powstałej z kręgu „Zastępu Wilków” V hufca ZHP w Poznaniu. Za swoją działalność aresztowano go i na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Poznaniu z 23 stycznia 1953 r. został skazany na karę 7 lat więzienia oraz 3 lat utraty praw publicznych. Zwolniony warunkowo uczestniczył w powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956 r. Od 1980 r. był członkiem Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Spółdzielni „Labormed Polamed” w Poznaniu. W 2016 r. Zenon Wechmann na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Zmarł 21 maja br. Zaledwie pół roku wcześniej był gościem uroczystego apelu z okazji upamiętnienia ofiar reżimu komunistycznego, który odbył się w łazarskiej szkole.
fot. Łukasz Gdak