Tego nie wiedzieliście o Poznaniu. Premiera filmu o Zamku Przemysła

W środę, 26 czerwca w kinie Apollo odbyła się premiera filmu „Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu”. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie 26 czerwca 1295 roku odbyła się koronacja Przemysła II.

Tajemnice Poznania

Zamek Królewski w Poznaniu to miejsce, które znają zapewne wszyscy mieszkańcy stolicy Wielkopolski. Nie każdy jednak wie, że to właśnie w nim powstał herb Królestwa Polskiego. Na Zamku odbywały się również śluby i wesela monarchów oraz zjazdy europejskich władców.

fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu Fb

Aktualnie w Zamku Przemysła II znajduje się jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu – Muzeum Sztuk Użytkowych. Tegoroczne obchody koronacji Przemysła II rozpoczęły się o godzinie 16:00 w Katedrze Poznańskiej, przy prawdopodobnym miejscu pochówku władcy, czyli płycie epitafijnej Przemysła II i Ryksy. Następnie w kinie Apollo odbyła się premiera filmu „Zamek Królewski w stołecznym mieście Poznaniu”, którego reżyserem jest Krzysztof Nowak. To pierwszy film, który opowiada historię Zamku Królewskiego w Poznaniu. W filmie wystąpili profesjonalni kaskaderzy i 60 epizodystów. Sceny kręcone były w Zamku oraz w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie.

– W filmie można zobaczyć m.in. inscenizację koronacji Przemysła II na króla Polski przez arcybiskupa Jakuba Świnkę, scenę ustanowienia białego orła jako znaku królestwa, komputerowe animacje wizerunków siedziby królewskiej pomiędzy XII a XVIII wiekiem, pierwszy hołd krzyżacki przed królem Polski – poinformowali nas Paweł Oses z biura prasowego Muzeum Narodowego w Poznaniu.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj także: Wiceprezydentka chce jej wyburzenia. Zarząd Avenidy: Nie ma takich planów | wpoznaniu.pl

źródło: Facebook

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl