Kraj

Tęczowy Piątek w szkołach. Będą wychodzić z szafy

Tęczowy Piątek to wyraz solidarności z młodzieżą i osobami LGBT+ w przestrzeni szkolnej. W całym kraju w szkołach w tym dniu odbędą się wydarzenia edukacyjne. Nie zabraknie również dobrej zabawy.

Tęczowy Piątek w Poznaniu

Najbliższy piątek będzie wyjątkowo kolorowym dniem. 27 października to dzień, w którym uczniowie szkół na terenie całej Polski celebrować będą Tęczowy Piątek. Ten kolorowy dzień wypełniony będzie rozmaitymi wydarzeniami, których celem będzie przede wszystkim edukacja na temat osób LGBT+.

Tęczowy Piątek jest bardzo ważny dla młodzieży szkolnej, która identyfikuje się jako „queer”. W szkołach nadal często dochodzi do braku zrozumienia odmiennej orientacji, a co za tym idzie – do dyskryminacji. Nie jest tajemnicą, że zdarzają się zdarzenia przemocowe, które związane są z niewiedzą.

Czym jest Tęczowy Piątek?

Tęczowy Piątek w tradycję szkół wszedł 28 października 2016 roku, kiedy do akcji przystąpiło 75 polskich szkół. Pomysł ten spotkał się z dużym entuzjazmem polityków, aktywistów i artystów. Tęczowy Piątek poparła miedzy innymi Majka Jeżowska, która jest „ally”. Oznacza to, że jest sojuszniczką osób LGBT+.

Pomysłodawcą Tęczowego Piątku jest Kampania Przeciw Homofobii. Dzięki niej wyszkolone osoby mogą przekazywać uczniom wiedzę nie tylko na temat bycia osobą queer, ale także chętnie rozmawiają o ogólnym zdrowiu psychicznym. W tym dniu często dyskryminowane osoby dzielą się swoim bogatym doświadczeniem.

Zdarzają się także szkolne „coming outy”, po polsku nazywane także „wyjściem z szafy”. Oznacza to po prostu pierwsze otwarte oznajmienie, że jest się LGBT.


Czytaj także: Park Iluminacji w Poznaniu i „Botaniczna podróż”. Zobacz, jaka czeka przygoda

Weronika Rogowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl