Poszukiwani są jedynie studenci do 26 roku życia. W CV muszą umieścić swoje zdjęcie. Zatrudnienie opiera się o umowę zlecenie. “Ogłoszenie w niczym nie różni się od tysięcy innych” – mówi pan Michał, który umieścił je na Facebooku. “Niepodawanie stawki i typu umowy nie mają w sobie nic z równości czy inkluzywności” – zarzucają queerowe aktywistki.
W Poznaniu otwiera się nowy tęczowy lokal. Właściciel szuka aktualnie kelnerów i barmanów. Jedno z ogłoszeń o pracę umieścił na grupie Poznań LGBT+ pan Michał, kolega właściciela restauracji. Zawarł w nim informację, że przy zatrudnieniu wymagany jest status studenta lub ucznia do 26 roku życia.
W ogłoszeniu zabrakło jednak takich informacji, jak potencjalne wynagrodzenie, czy typ umowy. Wiele osób wytknęło brak tych informacji w komentarzach. Po jednej z wiadomości prywatnych wysłanych do pana Michała dowiedzieliśmy się, że zatrudnienie oparte jest o umowę zlecenie. Ogłoszenie o pracę nie spodobało się queerowym aktywistkom z Kolektywu Pyra.
Niepodawanie stawki i typu umowy nie mają w sobie nic z równości czy inkluzywności, podobnie jak wymagany status studenta/ucznia i zdjęcie w CV. – napisały na Facebooku.
Podkreśliły również, że ich zdaniem taki rodzaj zatrudnienia jest równoznaczny z wykorzystywaniem pracowników.
Sprzeciwiamy się i sprzeciwiać się będziemy wyzyskowi oraz łamaniu praw pracowniczych. Niezależnie od tęczy czy jednorożców w logo/nazwie. A jako kolektyw queerowy jesteśmy oburzone traktowaniem queeru instrumentalnie, jako maszynki do zysków, bez transparentnego traktowania zatrudnianych osób.
Ogłoszenie jak każde inne?
Do sprawy odniósł się pan Michał, który umieścił ogłoszenie w portalu społecznościowym. Jego zdaniem, nie ma w nim nic niezwykłego. Co więcej, podkreślił, że środowisko LGBT, które wciąż w Polsce mierzy się z wykluczeniem, powinno się wspierać, a nie kłócić.
Dla mnie jest to szukanie dziury w całym. Środowisko lgbt jest chyba najbardziej podzielonym środowiskiem ever. Ogłoszenie niczym nie różni się od tysięcy innych, widocznych na portalach z ogłoszeniami o pracę. No może poza jednym. Chodzi o miejsce tęczowe. Zamiast wspierać się we wspólnej walce o równe prawa, najlepiej wysnuwać BEZPODSTAWNE oskarżenia i rzucać kłody pod nogi. W tym sensu i celu nie widzę. – napisał pan Michał.
Mężczyzna wyjaśnił również, że sam nie ma z wystawienia tego ogłoszenia żadnych korzyści materialnych bądź niematerialnych, a chciał jedynie pomóc koledze, który otwiera lokal.
Ogłoszenie wystawiłem grzecznościowo by pomóc koledze, który otwiera to miejsce. Nie łączy mnie z tym miejscem żaden stosunek zawodowy i za wystawienie tego postu nie otrzymuję żadnych, powtarzam, żadnych profitów. Ot tak, prosta ludzka chęć pomocy, bo pomysł fajny i kolejne miejsce tęczowe. Dla mnie, jako geja, uczestnika i współorganizatora corocznego Pride weeku w Poznaniu jest to bardzo istotne i zawsze całym sercem będę wspierał podobne inicjatywy. – skończył.
Według statystyk od 20 do 30 procent zatrudnionych Polaków pracuje na umowach czasowych i cywilnoprawnych. Jeśli przedsiębiorca zatrudnia studenta w ramach umowy zlecenia, nie musi odprowadzać za niego składki ubezpieczeniowej do ZUS. Pełne składki ZUS w 2022 dla przedsiębiorców bez ubezpieczenia chorobowego wynoszą 1124,23 zł + składka zdrowotna 2022, a z ubezpieczeniem chorobowym 1211,28 zł.