Teatr Wielki w Poznaniu zaczyna sezon. Wciąż bez sceny, ale zwiększają liczbę spektakli

Aktorzy Teatru Wielkiego w Poznaniu w czasie nadchodzącego sezonu będą grali nie tylko na poznańskich, ale także na warszawskich, łódzkich, czy berlińskich scenach. Pierwszy spektakl zagrają już 11 września. Zaprezentują wtedy „Messa da Requiem”.

Od ponad roku trwa remont budynku Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jego koniec zaplanowany jest na październik 2023 roku. Nadchodzący sezon nieprzypadkowo odbędzie się więc pod hasłem „Opera bliżej”. Aktorzy pojawią się na różnych, nie tylko poznańskich scenach. W stolicy Wielkopolski zagrają między innymi na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Tam 14.10 wystawią „Rusałkę”. Regularnie występować będą również na Auli Artis. Dla teatru jest to jednak duże utrudnienie, ponieważ nie będzie mógł pobierać tak dużego zysku z biletów, jak w przypadku grania na własnej scenie.

  • fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Mimo tego władze teatru zdecydowały się nie tylko utrzymać pracę teatru, ale również wszystkich jego pracowników. Ponadto spektakli będzie jeszcze więcej. Pozwoli na to między innymi zwiększona o 500 tysięcy złotych dotacja od Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Aktorzy pojawią się również na wielu scenach w całym województwie. To jednak nie koniec wyjazdów.

Teatr Wielki w Poznaniu zaprezentuje się również w Warszawie, Łodzi czy Berlinie. Tamtejsze opery zaprosiły poznańskich artystów do wykonania „Parii”, za którą dostali operowego Oscara. Teatr otwiera się również na nowe formy, chcąc zyskać młodszą widownię. Część spektakli będzie można obejrzeć za pomocą portali streamingowych. W firmie online obejrzeć będzie można między innymi spektakl „Jawnuta”. Jest to możliwe dzięki uczestnictwie w programie nextstage. Teraz Wielki w Poznaniu jest jedynym teatrem w Polsce, który bierze w nim udział.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl