Polska jest 3 krajem na świecie ataktowym najczęściej przez cyberprzestępców – mówił podczas otwarcia kongresu cyberbezpieczeństwa INSECON, Cezary Tomczyk wiceminister obrony narodowej. Przez dwa dni na terenie MTP, dyskutuje się o tym jak zabezpieczyć instytucje państwowe czy polskie strategiczne firmy przed atakami hakerskimi.
To nie jest stwierdzenie na wyrost, ale hakerzy w sieci atakują wszystko co może mieć jakąś wartość. W szczególności są to serwery wojskowe, ale także urządzenia firm odpowiedzialnych za finanse, czy komunikację publiczną. Źródłem ataków bywają także komputery, telefony i zawarte w nich dane osób fizycznych. Czasami atakuje pojedynczy haker, czasami grupy hakerskie. Bywa też, że służby wrogich państw chcą przejąć ważne dane
– Cyberbezpieczeństwo stało się kluczowe w obszarem bezpieczeństwa państwa szczególnie widać to po tym jak wygląda dzisiaj hybrydowa część konfliktu na Ukrainie. Cyberbezpieczeństwo Polski, Europy, świata, to odpowiedzialność za każdego z nas dotykająca obszarów i cywilnych i wojskowych – mówił podczas otwarcia kongresu wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Gawkowski zapowiedział, że jeszcze w tym roku do Sejmu trafi projekt nowelizacji Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Dokument określa, jak ważne firmy i instytucje powinny być chronione przed hakerami.
– Krajowy System Cyberbezpieczeństwa to nie tylko zalecenia, ale też zmiana infrastruktury dotyczącej cyberbezpieczeństwa, to elementy wzmacniające pełnomocnika rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, to instytucje towarzyszące, które mają koordynować system cyberbezpieczeństwa – mówi wicepremier.
Jeśli chodzi o zabezpieczenie polskiej armii, to nasz kraj jest w pierwszej piątce państw na świecie, jeśli chodzi jakość zabezpieczenie przed cyberprzetępcami.
– Te ataki mają to do siebie, że atakujące ciągle się rozwija swoje możliwości i to samo musi robić polska armia. My dziś pilnujemy naszych sieci światłowodach, pilnujemy naszych zdolności, ale też nie zapominajmy, że przez nasz kraj płynie pomoc na Ukrainę i to jest podstawowy cel ataku różnych organizacji związanych z federacją rosyjską – mówi Cezary Tomczyk wiceminister obrony narodowej.
kongres INSECON na MTP potrwa dwa dni/ fot. Ł. Gdak
Sam kongres INSECON to, spotkania ekspertów, praktyków i dostawców z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podczas wykładów i dyskusji zdefiniują oni nowe kierunki ochrony cyberprzestrzeni, w szczególności tej o znaczeniu krytycznym.
– Ze względu na olbrzymi potencjał liczymy, że ta wspólna inicjatywa dorówna lub przewyższy jakością te, które są obecnie organizowane w Londynie czy Paryżu. Polska będzie takim miejscem, gdzie będzie się dyskutować o przyszłości cyberbezpieczeństwa – mówił przed otwarciem kongresu Tomasz Kobierski, Prezes Zarządu Grupy MTP.
Podczas Kongresu będą działać specjalne strefy. Między innymi będzie to CyberHackLab – zespołowe rozgrywki, których celem jest ochrona cyberprzestrzenie. Będzie także Cyber Twierdza – gra symulacyjna polegająca na budowie skutecznego systemu zabezpieczeń środowiska teleinformatycznego i jego ochronie. Strefa Start-up’ów – w której zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania z zakresu ochrony teleinformatycznej. Będzie można również zapoznać się z nowinkami dotyczącymi programowania, komponentów, sprzętu i akcesoriów podnoszących skuteczność monitorowania cyberprzestrzeni.