Targi Książki przyciągnęły tłumy młodych ludzi

Młodzi ludzie wbrew pozorom czytają, a często sięgają po długie papierowe książki chętniej, niż po na przykład e-booki. Na targi przyciąga ich między innymi możliwość porozmawiania z książkowymi influencerami.

MŁODZI CZYTAJĄ

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich trwają Targi Książki i towarzyszące im Targi Edukacyjne. Choć popularny staje się mit, że młodzi ludzie nie czytają, targi przyciągnęły uwagę właśnie głównie młodego pokolenia. Jednym z największych zainteresowań cieszy się stoisko wydawnictwa SQN. Młodzi czytają powieści fantasy, ale również sięgają po biografie ciekawych postaci historycznych, celebrytów czy sportowców.

Młodzi ludzie często sięgają po książki im bliskie, pisane przez autorów młodego pokolenia, opowiadające o nich i o ich problemach. Często są to gatunki fantasy, idące za trendem, który wyznaczył Harry Potter. Nie ryzykowałbym stwierdzenia, że to, że młodzi ludzie nie czytają to mit. Wszystko zależy od osoby. Jest jednak dużo młodych ludzi, którzy czytają, a przeważnie wolą książki papierowe, często grube, niż na przykład e-booki. – skomentowała Katarzyna Wojtaszak z Biblioteki Raczyńskich.

KSIĄŻKOWI INFLUENCERZY

Czymś, co z pewnością przyciągnęło na targi wiele młodych osób, jest również obecność książkowych influencerów. Książki są bardzo popularnym tematem między innymi na TikToku. W tym roku po raz pierwszy targi przygotowały stoisko właśnie dla TikTokerów. Ich fani mogą podejść, porozmawiać, dostać autograf i zrobić sobie z nimi zdjęcie. Często spotkania te budzą w nich wiele emocji.

Młodym czytelnikom bardzo zależy na spotkaniach z książkowymi idolami, często chcą porozmawiać, zrobić sobie zdjęcie i wrzucić na media społecznościowe. Kiedy spojrzymy na różne targi książek w kraju, zauważymy, że do influencerów ustawiają się ogromne kolejki. – dodała Katarzyna Wojtaszak.

WIELE ATRAKCJI

Targi to jednak nie tylko ciekawi wystawcy, ale także szkolenia, warsztaty i wykłady. Między innymi o swoim rozwoju i potrzebach opowiedział Jan Gawroński, autor książek, który zmaga się ze spektrum autyzmu. Eksperci podpowiadają również, jak wynieść jak najwięcej wiedzy ze szkół oraz o tym, jak najskuteczniej wykorzystać ją w życiu. Można tu również dowiedzieć się sporo o zawodach, a także o tym, w jakim kierunku najlepiej się rozwijać ze swoim zakresem umiejętności i talentów.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl