Materiał partnera

Tańsza komunikacja miejska dla rozliczających PIT w Poznaniu

Jak korzystać z tańszych przejazdów tramwajami i autobusami? Wystarczy rozliczyć PIT w Poznaniu, by mniej płacić za bilet okresowy na komunikację miejską. Zniżki sięgają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych – w zależności od długości ważności biletu. Z podobnej możliwości mogą korzystać także mieszkańcy 19 okolicznych gmin.

Stolica Wielkopolski wraz z 19 samorządami, z którymi tworzy wspólny system transportu publicznego, premiuje osoby, które rozliczają podatek dochodowy na rzecz Poznania lub tych gmin. Pasażerowie mogą wówczas korzystać ze specjalnego – tańszego – Biletu Metropolitalnego (BM). 

To jeden z najbardziej popularnych biletów okresowych. Koszt 30-dniowego Biletu Metropolitalnego na strefę A (Poznań) wynosi 119 zł, czyli niecałe 4 zł dziennie. Uprawnia on do przejazdów na wszystkich liniach w danej strefie taryfowej. Dla porównania: w przypadku osób, które nie mają Biletu Metropolitalnego, cena biletu okresowego na sieć na 30 dni na strefę A wynosi 149 zł. 

Jeszcze bardziej atrakcyjna jest oferta Biletu Metropolitalnego na 366 dni. Kosztuje on 949 zł (na strefę A) – czyli zaledwie 79 zł miesięcznie. Decydując się na taki zakup, pasażer zyskuje 33-procentowy rabat (w porównaniu do kosztu 12 biletów 30-dniowych na strefę A). Oszczędza przy tym 479 zł – to tyle, co 4 miesiące bezpłatnych przejazdów.

Osoby, które rozliczyły się już z urzędem skarbowym, mogą pomyśleć o przedłużeniu ulgi metropolitalnej, której termin upływa 30 czerwca. Obecnie można zapisać to uprawnienie także on-line przez www.peka.poznan.pl lub Aplikację PEKA, bez konieczności wizyty w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM.

Fot: UM Poznania

Jak zapisać ulgę on-line – instrukcja krok po kroku

Dzięki integracji systemu PEKA i ID Poznań można obecnie zapisać lub przedłużyć ulgę Metropolitalną on-line lub przez Aplikację PEKA, bez konieczności okazywania PIT-a w Punkcie Obsługi Klienta ZTM. Jest to duże ułatwienie dla klientów, którzy mogą wygodnie załatwić tę sprawę w Internecie.

Aby to zrobić, należy zarejestrować się w systemie ID Poznań i uzyskać status płatnika podatków w Poznaniu. Ulga zostanie zapisana online na koncie użytkownika PEKA po wcześniejszym potwierdzeniu uprawnienia. Proces ten przebiega w dwóch krokach:

logując się na stronie id.poznan.pl należy elektronicznie poświadczyć status bycia podatnikiem w Poznaniu,

na stronie peka.poznan.pl w zakładce „Wnioski, formularze” należy wybrać opcję „Dodaj uprawnienie dla podatnika metropolii poznańskiej” i potwierdzić wolę przekazania z systemu ID Poznań informacji o statusie podatnika i zapisania jej na koncie użytkownika systemu PEKA.

Więcej informacji i pełny instruktaż można znaleźć na stronie ztm.poznan.pl.

Dla kogo Bilet Metropolitalny?

Bilet Metropolitalny to oferta dla osób mieszkających w Poznaniu (lub na terenie samorządu objętego porozumieniem), które rozliczają podatek w urzędzie skarbowym właściwym dla Poznania lub jednego z tych samorządów. 

Obecnie 19 gmin posiada podpisane porozumienie transportowe z Poznaniem. Są to: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Luboń, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

Zmienia się termin ważności

Aby zachować ciągłość uprawnienia do Biletu Metropolitalnego, procedurę należy powtarzać co roku przed upływem terminu ważności. Można go sprawdzić po zalogowaniu się na indywidualnym koncie PEKA na stronie peka.poznan.pl, zakładka: „Twoje konto”.

Dotychczas uprawnienie było zapisywane do 30 czerwca kolejnego roku. Ale od 2024 r. zmieni się data, do której będzie obowiązywała zapisana ulga. Zamiast 30 czerwca będzie to 31 maja. Ulga zapisana w ubiegłym roku jest ważna jeszcze do 30 czerwca 2024 r.

Klienci, którzy już wcześniej korzystali z Biletu Metropolitalnego i mieli zapisane uprawnienia przed 2 grudnia 2019 r., mogą z nich korzystać do końca ważności ulgi według procedury obowiązującej do tej daty. Oznacza to, że podczas wizyty w Punkcie Obsługi Klienta mogą zostać poproszeni o pokazanie dokumentu, który potwierdza zapłacenie podatku na rzecz Poznania lub jednej z gmin objętych porozumieniem w czasie, kiedy korzystali z tego biletu.

Źródło: ZTM

Czytaj też: Znaleźli żółwia w piwnicy. Uratowana samica zniosła jaja

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl