W gminie Żelazków, w miejscowości Janków powstała unikatowa na skalę Polski atrakcja. Na powierzchni 3,8 hektara stworzono labirynt w konopi – jedyny taki w kraju. Ta nietypowa forma spędzania czasu na świeżym powietrzu oferuje nie tylko zabawę, ale i relaks w otoczeniu roślin o licznych właściwościach prozdrowotnych.
Właściciele pola postanowili w tym roku zrezygnować z tradycyjnej uprawy kukurydzy na rzecz konopi. Chcieli stworzyć labirynt, który jest nie tylko atrakcją, ale także sposobem na odczarowanie stereotypów związanych z konopiami. Roślina używana w wielu gałęziach przemysłu, osiąga wysokość nawet 3,5 metra, co czyni labirynt wyzwaniem dla odwiedzających.
„Powierzchnia labiryntu wynosi 3,8 ha, zasiane konopie to odmiana białobrzeska, sięgająca nawet do 3,5m, nie stanowiąca zagrożenia narkotycznego. Roślina ma bardzo szerokie zastosowanie:
- w farmakologii,
- przemyśle spożywczym,
- odzieżowym,
- meblarskim,
- samochodowym,
- w budownictwie,
- nasiona są także wykorzystywane jako karma dla ptaków,
- odmiana jest wpisana do wspólnotowego katalogu odmian roślin uprawnych Unii Europejskiej, uzyskała aprobatę Colorado Department of Agriculture – USA” – poinformował Urząd Gminy Żelazków.
Odmiana konopi białobrzeskiej, z której stworzono labirynt, została wyhodowana w Instytucie Włókien Naturalnych w Poznaniu. Te konopie nie mają właściwości narkotycznych, ale posiadają liczne korzyści zdrowotne. Jak zapewniają właściciele, spacery po labiryncie mają działanie relaksacyjne, korzystnie wpływają na układ nerwowy oraz płuca.
Labirynt jest otwarty przez cały tydzień, a największe zainteresowanie wzbudza w weekendy. Na terenie labiryntu umieszczono zagadki dla dzieci, a dla dorosłych przygotowano dodatkowe atrakcje, takie jak symulator strzelania do rzutków.
Labirynt ma też przybliżać odwiedzającym liczne zastosowania tej rośliny. Po zakończeniu sezonu, zaplanowano zebranie konopi, które następnie przetworzą na włókna, znajdujące zastosowanie m.in. w przemyśle odzieżowym.
Labirynt w Jankowie można zwiedzać do końca września, a ostatnie wejście odbywa się o godzinie 19.
Czytaj też: Malta Festival 2024. Kobiety w centrum uwagi