Tak mogą wyglądać wagony przyszłości. Zaprojektowali je studenci z Poznania

Stonowane kolory, naturalne materiały, minimalizm. Dwuosobowe kuszetki z osobną łazienką i miejscem do pracy lub nowoczesne kapsuły, w których można się schować i wygodnie przespać podróż. Takie wagony przyszłości zaprojektowali studenci i studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Wagony przyszłości. Zwycięski projekt

Ściany obite beżową tkaniną i drewnem, dwa łóżka rozmieszczone piętrowo, osobna toaleta. Delikatne oświetlenie, które dają ledowe listwy. Ekrany przy każdym łóżku, wyświetlające informacje o podróży i pogodzie. Możliwość sterowania przez pasażera temperaturą, natężeniem i kolorystyką światła oraz poziomem nawilżenia powietrza. Wnętrze zaprojektowane tak, by podróżny bez wstawania z miejsca mógł sięgnąć po torbę, butelkę wody czy podładować sprzęt elektroniczny. Tak wygląda wagon zaprojektowany przez Piotra Karola Marciniaka i Ninę Olgę Zdanowicz. Ich praca zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na koncepcję wnętrz dwóch przedziałów wagonu osobowego. Ważne było to, że jeden z nich miał być przystosowany dla osób z niepełnosprawnością. Konkurs został zorganizowany przez Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny przy współudziale Politechniki Poznańskiej.

– Szukamy odważnych projektów – tłumaczy ideę konkursu Piotr Tarnawski, dyrektor Centrum Pojazdów Szynowych w Łukasiewicz – PIT. – Dlatego daliśmy studentom wolną rękę. Nie musieli brać pod uwagę normatywów i kwestii technicznych, o których muszą pamiętać nasi konstruktorzy. Chodziło nam o kreatywne rozwiązania, które my postaramy się dostosować do wymogów technicznych.

Lista wyróżnionych

Kolejne miejsca w konkursie zajęły projekty Aleksandry Jabłońskiej i Zofii Jurkiewicz oraz Joanny Sitak i Jakuba Sokołowskiego. Wyróżnienia honorowe otrzymały prace Pauliny Pluto-Prądzińskiej, Weroniki Zielińskiej i Michała Zdunka oraz Weroniki Pilarczyk i Kornelii Pańczyk.

Zdobywcy drugiego miejsca zaproponowali przedział z fotelami przy jednej ścianie, a dwoma łóżkami na drugiej. Na tyle szeroki, że może w nim obrócić się osoba na wózku inwalidzkim. Zieleń tapicerki wprowadza do tego projektu lekkość.

Z kolei Joanna Sitak i Jakub Sokołowski zaprojektowali kuszetkę dla dwóch osób utrzymaną w biało-szarej tonacji z dodatkiem drewna, wyposażoną w stolik i fotele.

– Nadesłane na konkurs prace wpisują się w najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz. Mamy dosyć rewolucyjne rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne związane z użytkownikami wózków inwalidzkich. Przede wszystkim chciałabym jednak podkreślić, że jeżeli chodzi o trendy, kwestie kompozycyjne czy wzornicze, to te prace są naprawdę na wysokim poziomie – podkreśla prof. Agata Bonenberg z Wydziału Architektury PP.

Na konkurs „Innowacyjne rozwiązania wnętrz wagonów kolejowych wspierające mobilność osób niepełnosprawnych” wpłynęło 71 prac studentów Wydziału Architektury PP.

Czytaj także: Dobry Sąsiad na Starym Mieście. Kto w tym roku otrzymał tytuł?

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl