Wielkopolska

Szlachetna Paczka 2023. Setki rodzin z Wielkopolski czekają na świąteczną pomoc

Trwa kolejna edycja Szlachetnej Paczki. Setki rodzin w Wielkopolsce znalazły się w potrzebie. Marzą o wsparciu w postaci nowych łóżek, przedmiotów do codziennego użytkowania, czy po prostu jedzenia. Internetowa Baza Rodzin umożliwia wyszukanie rodziny, której chce się pomóc w tym roku. Na pomoc w całej Polsce nadal czeka prawie półtora tysiąca rodzin.

Projekt wystartował poprzez udostępnienie Internetowej Bazy Rodzin, gdzie każdy chętny może zgłosić gotowość do pomocy konkretnym rodzinom. Organizatorzy zachęcają do zbiorowych działań, angażując zakłady pracy, firmy czy szkoły.

– Szlachetna Paczka to zaangażowanie, emocje i czas, które stają się inwestycją w trwałą zmianę życia Paczkowych Rodzin. Skutki tego małego cudu Rodziny odczuwają jeszcze przez długi czas. Ta zmiana jest realna, namacalna i mierzalna. Możesz być jej częścią – pisze we wstępie raportu „Czy Szlachetna Paczka coś zmienia?” Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.

Skala pomocy

Szlachetna Paczka umożliwia efektywne i masowe wsparcie z minimalnym wkładem indywidualnych darczyńców. W ubiegłym roku na jedną rodzinę przypadało średnio 31 darczyńców. Kompletowanie paczek staje się wspólnym przedsięwzięciem, a efekt to nie tylko wsparcie materialne, ale również duchowe.

W Wielkopolsce nadal czeka kilkaset rodzin na pomoc. Strona internetowa projektu podzieliła je na regiony, umożliwiając łatwy wybór przejrzenia, kto wymaga danej pomocy. Przy każdej rodzinie podana jest liczba osób w gospodarstwie domowym, wiek, a także krótka historia, dlaczego właśnie ta rodzina potrzebuje pomocy.

Na pomoc wciąż czeka 1440 rodzin.

Pomóc można rodziną z Czarnkowa, Gostynia, Jarocina, Grodziska Wielkopolskiego, Kępna, Krotoszyna, Leszna, Mieścicka, Mosiny, Międzychodu, Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa, Pleszewa, Rawicza, Śremu, Wągrowca, Wrześni, Zagórów i Złotowa.

Przykłady rodzin z Wielkopolski:

  1. Pan Maciej (44 lat) z Mosiny: Pan Maciej zamieszkuje dom z niepełnosprawnym bratem Tadeuszem (47 lat) i chorą matką (80 lat), która cierpi na zwyrodnienie mózgu. Stara się utrzymać rodzinę po trudnych przejściach. Jest jedynym żywicielem rodziny. Jednak rozpad małżeństwa p. Barbary i choroby sprawiły, że stracili źródło dochodu. Szukają wsparcia, aby zapewnić godne warunki życia.
  2. Pani Jagoda (56 lat) z powiatu gostyńskiego: Pani Jagoda przeżyła wiele trudności w życiu. W jej rodzinie przewinęły się wątki molestowania przez ojczyma, straciła opiekę nad małoletnią córką, jej kolejne dziecko zmarło, a mąż dokonał samobójstwa. Kobieta marzy o zmianie swojego zaniedbanego mieszkania. Chce być też ponownie opiekunką osób starszych, mimo własnej niepełnosprawności i chorób współistniejących. Jej talent to robienie rękodzieł – ciepłych skarpet i rękawiczek z wełny.
  3. Pan Marek (60 lat) z Rawicza: Pan Marek stracił wzrok w jednym oku. Poza tym cierpi na inne problemy zdrowotne, przez które boi się, że utraci samodzielność i będzie przykuty do łóżka. Wcześniej poświęcał się pracy fizycznej, ale teraz zmagając się z operacjami i chorobą, a także stratą żony, potrzebuje wsparcia, aby zachować niezależność.
  4. Pani Halina (62 lata) z Zagórowa: Pani Halina porusza się na wózku inwalidzkim od 13 lat. Wychowywała trójkę dzieci z mężem, ale wypadek komunikacyjny odebrał jej sprawność. Pomimo tragedii odzyskała nadzieję dzięki wsparciu rodziny. Obecnie potrzebuje pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

Pozostałe rodziny dostępne na oficjalnej stronie TUTAJ.

Organizatorzy zachęcają do angażowania się w pomoc rodzinom zarówno z Wielkopolski, jak i innych rejonów kraju. Wybór rodziny i przygotowanie paczki można dokonać za pośrednictwem specjalnej wyszukiwarki na stronie Szlachetnej Paczki. Wsparcie materialne i duchowe dla potrzebujących rodzin jest dla nich sygnałem, że nie zostały same ze swoimi problemami. Prezenty dostarczą wolontariusze Szlachetnej Paczki. Paczki zostaną wręczone w ramach „Weekendu Cudów”, planowanego na 16-17 grudnia.

Edycja Solidarnej Paczki (fot. Robert Krawczyk / mat. prasowy)

Czytaj też: Ostatnia szansa, aby zobaczyć darmową wystawę. O pierwszych poznaniakach

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl