Sześciolatek z Wielkopolski przeszedł skomplikowaną operację. Na tę chorobę zapada ok. 20 dzieci rocznie

6-letni Kacper z Krotoszyna, u którego zdiagnozowano mięsaka Ewinga, przeszedł skomplikowaną operację. Lekarze z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie przeprowadzili zabieg usunięcia złośliwego guza kości z równoczesnym przeprowadzeniem unaczynionego przeszczepu strzałki.

Kacper to jedno z ok. 90 dzieci rocznie leczących się w Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologicznej IMiD z powodu mięsaka Ewinga. Placówka specjalizuje się m.in. w zabiegach chirurgii onkologicznej guzów litych poza OUN (Ośrodkowym Układem Nerwowym) z wykorzystaniem innowacyjnych technik rekonstrukcyjnych.

– Kacper to pogodny chłopiec, zabawny i towarzyski, bardzo aktywny fizycznie. Wychowuje go samodzielnie mama, bowiem niespełna trzy lata temu stracił w wypadku tatę. Wszyscy bardzo mocno trzymamy za niego kciuki, a lekarze starają się, by szanse na zdrowie i sprawność Kacpra były jak największe – mówiła Mariola Wujec, psychoonkolog z Kliniki Onkologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Skomplikowany zabieg

Pod koniec maja Kacper przeszedł zabieg, do którego specjaliści kliniki wykorzystali nowoczesny mikroskop operacyjny. Przeprowadzona operacja była nietypowa, ponieważ nowotwór znajdował się w kości piszczelowej, którą trzeba było usunąć wraz z tkankami w okolicy guza. Mimo niekorzystnej lokalizacji wykonano operację rekonstrukcyjną wyciętej kości, co w przyszłości umożliwi chłopcu pełną aktywność ruchową.

– W przypadku nowotworów kości konieczne jest leczenie operacyjne, którego celem jest radykalne usunięcie guza, z wszystkimi tkankami w jego bezpośrednim sąsiedztwie oraz kością zajętą przez chorobę. Równocześnie przeprowadzamy również rekonstrukcję odjętej kości. Powrót do sprawności po takim zabiegu jest uzależniony od wielu czynników m.in. wielkości obszaru, który był usuwany, zaangażowania dziecka w rehabilitację pooperacyjną, stosowania różnych form unieruchomienia czy wystąpienia powikłań. Na chwilę obecną jesteśmy optymistycznie nastawieni co do efektów operacji Kacpra – podsumowuje dr n. med. Bartosz Pachuta, ekspert z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu w IMiD.

Kacpra czeka teraz rehabilitacja, która pomoże w zwiększeniu siły i zakresu ruchu, a także dalsza chemioterapia, mająca na celu osiągnięcie całkowitej remisji. Jednak dzięki zabiegowi, chłopiec ma szansę na powrót do zdrowia.

Bardzo rzadka choroba

Mięsak Ewinga to nowotwór złośliwy, który występuje głównie u dzieci i młodych dorosłych. Rozwija się w tkankach miękkich kości, takich jak kość udowa, miednica, żebra, a także w tkance mięśniowej. Niestety, w momencie rozpoznania choroby, u ponad połowy pacjentów diagnozowane są również zmiany przerzutowe. Dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Szczyt zachorowań przypada pomiędzy 15 a 19 rokiem życia, choć często problem dotyczy również młodszych dzieci. Rocznie na mięsaka Ewinga zapada ok. 20-25 dzieci.

Zobacz też: Nowa linia wsparcia dla seniorów. Telefon zaufania z psychologiem

Źródło: IMiD

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl