24 grudnia obchodzona jest Wigilia. Podczas niej obdarowujemy siebie nawzajem prezentami. Tego dnia, w zależności od regionu Polski, podarunki przynosi Gwiazdor, święty Mikołaj lub Dziadek Mróz.
6 grudnia obchodzone były Mikołajki, czyli dzień świętego Mikołaja – biskupa Miry. Święto to jest obchodzone w rocznicę jego śmierci. Według przekazów Mikołaj nie miał czerwonego stroju i czapki – nie miał też sań. W ikonografii przedstawiany jest w infule na głowie i z pastorałem w ręku. Był natomiast szczerym i dobrym człowiekiem. Mikołaj urodził się w Patarze, na terenie obecnej Turcji. Od najmłodszych lat był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim.
Jedna z legend głosi, że biskup pewnego dnia dowiedział się, że jeden z mieszkańców Patary popadł w straszną nędzę. Miał trzy córki, które z powodu braku pieniędzy nie mogłyby wyjść za mąż. Z tego powodu nocą Mikołaj wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi, które wpadły do pończoch i trzewiczków suszących się przy kominku. Ten gest uratował ich przyszłość. Stąd wziął się zwyczaj wystawiania przy kominkach bucików i skarpet na prezenty.
Skąd pochodzi Gwiazdor
Mikołaj przychodzi również w Wigilię Bożego Narodzenia. W Polsce istnieją regiony, gdzie z prezentami przychodzi Gwiazdor. Nazwa ta pochodzi od gwiazdy noszonej przez kolędników. Była to postać ubrana w baranicę i futrzaną czapę, z twarzą ukrytą pod maską lub zamazaną sadzą. Gwiazdor nosił ze sobą wór z prezentami i rózgę. Odpytywał dzieci z pacierza czy kolęd. Grzeczne dzieci nagradzał prezentami, natomiast łobuzów bił rózgą. Obecnie jego postać upodobniła się do św. Mikołaja, zaś z dawnych atrybutów pozostały mu jedynie rózga i wór z prezentami.
Nazwy Gwiazdor używa się szczególnie na terenie Wielkopolski, Kujaw czy Kaszub.